Tomáš Jamník

Tomáš Jamník (*1985) je český violoncellista a iniciátor několika hudebních projektů. 

V roce 2006 zvítězil na mezinárodní soutěži Pražské jaro. Je též finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fourniere Award 2011 v Londýně. 

Úspěch na Pražském jaru odstartoval Tomášovu kariéru, jeho debutové album u firmy Supraphon v roce 2007 (s klavíristou Ivo Kahánkem, díla Janáčka, Martinů a Kabeláče) bylo časopisem Harmonie označeno jako “český debut desetiletí”. V roce 2010 natočil pro Supraphon kompletní dílo Antonína Dvořáka pro violoncello a orchestr se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Tomášem Netopilem. V roce 2012 debutoval s Českou filharmonií v provedení Schumannova violoncellového koncertu, následovala vystoupení v U.S.A., Izraeli, Španělsku, Japonsku a Německu, Japonsku či Anglii. V ČR Tomáš pravidelně vystupuje se všemi významnými orchestry, v zahraničí jej v sezóně 2020- 21 čeká debut s Deutsches Symfonie-Orchester Berlín a Jakubem Hrůšou. 

Tomáš se dlouhodobě věnuje i soudobé hudbě. 

Jako komorní hráč vystoupil s Pavel Haas Quartet v Reggio Emilia a mezzosopranistkou Magdalenou Koženou v Barbican Hall v Londýně. Je zakládajícím členem Dvořákova Tria spolu s houslistou Janem Fišerem a klavíristou Ivo Kahánkem. Jeho zájem o komorní hudbu a přímý kontakt s posluchači vyústil v projekt Vážný zájem na podporu domácích koncertů. 

Tomáš studoval violoncello v Praze a následně Lipsku a Berlíně. Po svých studiích byl přijat do Karajanovy Akademii v Berlíně. Zúčastnil se masterclassů u Heinricha Schiffa, Trulse Mørka, Jiřího Bárty a Gustava Rivinia, jako člen letní školy v německém Kronbergu studoval u Stevena Isserlise, Siegfrieda Palma, Young-Chang Cho a Pietera Wispelweye. 

Od roku 2015 působí jako umělecký vedoucí Akademie komorní hudby a v současnosti také jako umělecký ředitel Ševčíkovy akademie. 

Tomáš hraje na nástroj Lorenzo Storioni z roku 1784 laskavě zapůjčený ze soukromé sbírky pana Aleše Voverky. 


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1222 Koncertů