Svatováclavský hudební festival oslaví v září 20 let

Největší mezinárodní festival tzv. staré a duchovní hudby v ČR letos proběhne ve dnech 5. – 28. září 2023 a nabídne 23 projektů, mezi nimiž bude i balet v kostele, barokní opera s loutkami, a především koncerty světově uznávaných interpretů v atraktivních prostorách chrámů celého Moravskoslezského kraje. 

Jubilejní 20. ročník nese podtitul „best of SHF“ a bude přehlídkou jedinečných projektů i osobností duchovní, komorní a staré hudby napříč festivalovou historií. „Snažil jsem se retrospektivně ohlédnout a uvědomit si nejen ty nejpopulárnější, ale pro mne osobně opravdu zajímavé festivalové momenty. Snad se mi to podařilo a přivezeme opravdové skvosty, které v posluchačích zanechají silné zážitky. A vzhledem k tomu, že si velice vážím našich rezidenčních souborů, nebudou chybět Collegium 1704, Collegium Marianum i Český filharmonický sbor Brno vedený Petrem Fialou. Tato jedinečná osobnost hudební kultury letos oslaví 80. narozeniny – jako poděkování i ocenění jeho práce, díky níž se sbor stal opravdu světově uznávaným, mu bude věnován závěrečný koncert festivalu, na kterém zazní jeho Stabat mater a Janáčkova Glagolská mše,“ uvádí ředitel a dramaturg SHF prof. Igor Františák.

Během září vystoupí fenomenální houslista Dmitrij Sitkoveckij společně s pianistou Janem Bartošem, legenda barokního violoncella Christophe Coin, housloví virtuózové Jiří Vodička i Jan Špaček či hornista Radek Baborák. Těšit se můžete na tělesa jako Accademia Ottoboni, Pavel Haas Quartet, Terra Nova Collective, ale i crossoverový projekt Dana Bárty s Robert Balzar Triem a brněnskou filharmonií.

Zřejmě nejzajímavějšími monumentálními koncerty se pak stane uvedení Beethovenovy Mše C dur v novogotické perle Ludgeřovic (pátek 8. září; Karlovarský symfonický orchestr, dirigent Ondřej Vrabec, Český filharmonický sbor Brno, Jana Sibera – soprán, Václava Krejčí Housková – mezzosoprán, Jaroslav Březina – tenor, František Zahradníček – bas), nebo koncert „Barvy Francie“, kdy v pátek 15. září zazní v Evangelickém Kristově kostele v srdci Ostravy půvabná díla Berlioze a Ravela v podání Isabelle Druet (mezzosoprán) a PKF – Prague Philharmonia pod vedením Philippa Bernolda.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů