Svatováclavský hudební festival slaví 20 let

Jubilejní ročník největšího mezinárodního festivalu duchovní a tzv. staré hudby nese podtitul „best of SHF“ a bude přehlídkou jedinečných projektů i osobností napříč festivalovou historií. Letošní SHF proběhne ve dnech 5. – 28. září 2023 a nabídne 23 projektů, mezi nimiž bude i balet v kostele, barokní opera s loutkami, a především koncerty světově uznávaných interpretů v atraktivních chrámech celého Moravskoslezského kraje.

SHF od svého vzniku v roce 2004 probíhá každoročně nejen v Ostravě, ale přiváží prvotřídní projekty do chrámů i těch nejmenších obcí celého Moravskoslezského kraje v průběhu měsíce září. „Před založením SHF v roce 2003 jsem již měl možnost akustiku některých kostelů vyzkoušet se svými kolegy jako interpret a nová možnost rozeznít tyto chrámové prostory s jejich jedinečnou atmosférou pod hlavičkou festivalu přinášela velkou šanci měnit a obohacovat kulturně-společenský život v našem regionu. Hned první ročník měl 31 koncertů a byli jsme vůbec první, kteří přivezli projekty ansámblů tzv. staré hudby včetně Collegia 1704 nebo Collegia Mariana, které byly v podstatě také ve stavu zrodu – a zůstali jsme skvělými partnery a přáteli dodnes, čehož si velice vážím“ uvádí prof. Igor Františák, dramaturg a ředitel SHF. Společně s celoročním koncertním cyklem Hudební výlety zrealizoval SHF v letech 2004–2023 více než 1200 koncertů, čímž se stal jedním z nejrozsáhlejších tuzemských festivalů. Vysoce kvalitní festivalová dramaturgie je vždy vedena třemi stěžejními liniemi: monumentální vokálně-instrumentální koncerty, programy zaměřené na tzv. autentickou interpretaci staré hudby a komorní a sólové projekty, které jsou každoročně doplňovány netradičními a crossoverovými projekty. Mimořádností SHF je také to, že každý koncert je audio, nebo audiovizuálně uchováván a řada záznamů byla vytvořena jak pro dlouhodobého hlavního mediálního partnera Českou televizi, tak také pro TV Noe a Český rozhlas.

Mezi největšími uměleckými vrcholy v podobě pozvaných „hvězd“, které se mi podařilo přivézt, byla v minulém roce světová operní diva Elīna Garanča (jediný koncert v ČR), mezzosopranistka Magdalena Kožená, fenomenální kontraaltista Filippo Mineccia, jedna z nejvýznamnějších houslistek současnosti Isabelle Faust a italský klavírista Federico Colli. Jsem ale zároveň hrdý na to, že se můžeme pyšnit našimi špičkovými rezidenčními ansámbly včetně Českého filharmonického sboru Brno. Vedle tradičních koncertů vážné hudby jsme měli možnost hostit například Ondřeje Rumla, maďarského houslového mága Robyho Lakatose, jazzového houslistu Adama Bałdycha, ale i ostravského patriota Jarka Nohavicu“ dodává Františák.

JUBILEJNÍ ROČNÍK SHF

Svatováclavský hudební festival tradičně lemují velká duchovní díla hudební historie, která jsou v posledních letech zasazena do prostor katedrály Božského Spasitele v srdci Ostravy. Letos bude festival zahájen Německým requiem Johannesa Brahmse, a to v rámci výročí 190 let od autorova narození. Dirigovat bude skvělý Roland Kluttig a sopránového partu se zhostí ostravská rodačka Marie Smolka, která je čerstvou držitelkou prestižního ocenění časopisu Opernwelt. Závěrečný koncert pak bude věnován významnému životnímu jubileu profesora Petra Fialy, uměleckého vedoucího rezidenčního tělesa SHF, Českého filharmonického sboru Brno. Zazní jeho Stabat mater a také Janáčkova Glagolská mše, kdy domácí Janáčkovu filharmonii Ostrava bude dirigovat Robert Kružík.

Velkolepé duchovní koncerty se budou konat i během festivalových dní. Zazní Beethovenova Mše C dur v novogotickém skvostu v Ludgeřovicích (Karlovarský symfonický orchestr, dirigent Ondřej Vrabec, Český filharmonický sbor Brno, Jana Sibera – soprán, Václava Krejčí Housková – mezzosoprán, Tomáš Černý – tenor, František Zahradníček – bas), ale také Zelenkova Missa Omnium Sanctorum a Vivaldiho Stabat mater a Nisi Dominus díky rezidenčnímu Collegiu 1704 (Ostrava, Frýdek-Místek). Mimořádným počinem se stane vystoupení studentského Ostrava Youth Orchestra, který provede Vaňhalovo Stabat mater pod taktovkou Vojtěcha Spurného s Veronikou Holbovou a Markétou Cukrovou.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů