FEDERICO COLLI
klavír
„Jeho nádherně lehký dotek a lyrická ladnost dodávají hudbě lesk.“ (The Daily Telegraph).
„Není pochyb o tom, že Federico Colli je jedním z nejoriginálnějších myslitelů své generace.“ (Gramofon).
Federico Colli (Brescia, 1988) studoval na milánské konzervatoři, na Mezinárodní klavírní akademii v Imole a na salcburském Mozarteu pod vedením Sergia Marengoniho, Konstantina Bogina, Borise Petrushanského a Pavla Gililova. Od magistrátu svého rodného města Brescia obdržel „Grosso d’Argento“ jako cenu za mezinárodní prestiž, kterou městu přinesl a hudební sekce Kruhu kritiků Spojeného království mu předala svou cenu roku 2018. V roce 2014 byl časopisem International Piano zvolen jako jeden ze 30 pianistů mladších 30 let, kteří budou v následujících letech dominovat na světové scéně.
Hrál na slavných pódiích jako je Cidade Das Artes a Theatro Municipal v Riu de Janeiru, Nikkei Hall, Musashino Cultural Hall a Bunka Kaikan Hall v Tokiu, Koncertní síň hongkongské radnice, Kumho Art Hall v Soulu, Sala Nezahualcoyotl v Mexico City, Lincoln Center v New Yorku, Bennet Gordon Hall v Chicagu, Musikverein a Konzerthaus ve Vídni, Berlin Konzerthaus, Mnichov Herkulessaal, Hamburg Laeiszhalle a Elbphilharmonie, Bonn Beethovenhalle, Hannover NDR Landesfunkhaus a Leipzig Gewandhaus, Amsterdam Royal Concertgebouw, Barbican Hall , Royal Albert Hall, Royal Festival Hall, Wigmore Hall a Cadogan Hall v Londýně, Liverpool Philharmonic Hall a Leeds Town Hall, Glasgow Royal Concert Hall a Edinburgh Usher Hall, Dublin National Concert Hall, Dvořákův sál pražského Rudolfina, Teatro Filarmonico ve Veroně a Teatro Verdi ve Florencii, Auditorium Parco della Musica v Římě a Toscanini v Turíně, Teatro degli Arcimboldi a Dal Verme v Miláně, Poli teama Garibaldi v Palermu, koncertní síň Varšavské filharmonie, Teatro Sociedad Filarmonica v Bilbau, Konserthuset ve Stockholmu, Salle Cortot a Philharmonie v Paříži, Mariinské divadlo v Petrohradě či Lysenkův sál v Kyjevě.
Účinkoval také s renomovanými orchestry včetně Petrohradské filharmonie a Mariinského divadla, Royal Scottish National a RTÉ National Symphony, Royal Liverpool Philharmonic, London Philharmonia and Royal Philharmonic, BBC Symphony and Philharmonic, Orchester National d’Île-de-France, Vídeňského komorního orchestru, Klassische Philharmonie Bonn, Hamburger Symphoniker a Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz, Symphony Polish National Radio, Philharmonie Zuidnederland, Ukrajinské národní filharmonie, Stockholmské královské filharmonie, Orchestra Arena di Verona, Accademia Nazionale S. Cecilia, Sinfonica di Sinfonica RAI, Stamford Symphony, Filarmonica de la UNAM a Sinfônica Brasileira.
Jeho festivalová vystoupení zahrnují Robeco Summer Nights v Amsterdamu, London Symphony Orchestra, International Piano Series a Southbank Center Classical Season v Londýně, Klavier Festival Ruhr v Dortmundu a Winderstein Konzerte Klassik vor Acht v Mnichově, Steinway International Piano Series v Cardiffu, Fondazione La Società dei Concerti v Miláně, mezinárodní festival MiTo v Turíně a mezinárodní klavírní festival Brescia Bergamo, Dvořákovu Prahu, Chopinův festival ve Varšavě a v Duszniki-Zdrój, Rubinsteinův klavírní festival v Lodži, festival v Lucerně, festival Bílé noci v Petrohradě, klavírní festival Medalha de Ouro v Rio de Janeiru, International Keyboard Institute & Festival v New Yorku a Ravinia Festival v Chicagu.
Federico Colli pracoval s váženými dirigenty, jako jsou Alan Buribayev, Damian Iorio, Vladimir Kulenovic, John Neschling, Clemens Schuldt, Valery Gergiev, Heribert Beissel, Juraj Valčuha, Thomas Søndergård, Ed Spanja, Jurij Temirkanov, Neil Thomson, Vladimir Ashkenazy, Marios Pap adoptoulos, Case Scaglione, Kees Bakels, Ion Marin, Timothy Brock, Claus Peter Flor, Yuki Miyagi, Vasilij Petrenko, Stanislav Kochanovsky, Alejo Pérez a Sakari Oramo.
Jeho koncerty byly vysílány stanicemi BBC Radio 3, RAI Radio a TV, Mariinsky TV, Polským rozhlasem a rakouskou stanicí ORF.
V roce 2020 byl Colli hostem v sérii klavírních večerů firmy C. Bechstein v Koncertním domě v Berlíně. Nahrávky děl Bacha a Bacha-Busoniho, Scarlattiho a rovněž jeho debutové CD s díly Beethovena, Skrjabina a Mussorgského byly kritikou přijaty s nadšením. Konkrétně jeho nahrávka Scarlatti – Sonatas, Volume 2, kterou vydal u britské nahrávací společnosti Chandos, byla vybrána časopisem Classical Music – BBC Music Magazine jako jedno z nejlepších alb klasické hudby roku 2020.