Brahmsovým Německým requiem začíná jubilejní 20. ročník Svatováclavského hudebního festivalu

Největší mezinárodní festival tzv. staré a duchovní hudby v ČR letos proběhne ve dnech 5. – 28. září 2023 a nabídne 23 projektů, mezi nimiž bude i balet v kostele, barokní opera s loutkami, a především koncerty světově uznávaných interpretů v atraktivních chrámech celého Moravskoslezského kraje. 

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
BRAHMSOVOU NETRADIČNÍ MŠÍ

Svatováclavský hudební festival již vždy lemují velká duchovní díla hudební historie. Letošní ročník otevře nádherné Německé requiem Johannesa Brahmse, jehož 190. výročí narození si letos připomínáme. Jeho mše se výrazně liší od těch tradičních – mší za zemřelé podle katolického ordinária a protestantských pohřebních obřadů. Brahms zde totiž pracoval s Lutherovým německým překladem Bible a nechal se některými pasážemi pouze inspirovat. Například k typickému dramatickému vrcholu v podobě Dies irae (Dne hněvu), který je nejspíše nejznámější částí Mozartova rekviem, tedy vůbec nedojde. Brahmsovo rekviem nehledá tyto působivé dramatické zvraty, a přesto je monumentální. Vychází z beethovenovského vrcholného klasicismu a z nadčasového odkazu Bacha a Händela, přesto si naprosto zanechává velkou hudební osobitost. Promlouvá k lidem laskavým způsobem a snaží se jim nabídnout naději a útěchu. Není tedy pouze „zádušní mší“ či „mší za zemřelé“, ale především prosbou za všechny živé. Žádné jiné dílo nezískalo Brahmsovi větší mezinárodní uznání. Po jeho prvním kompletním provedení v Lipsku v roce 1869 byl skladatel již ve svých 36 letech vnímán jako jeden z vůdčích skladatelů své doby.

Dílo na SHF zaznělo již dvakrát – v roce 2008 v něm pod taktovkou amerického dirigenta Theodora Kuchara vystoupili „ostravští sólisté“ Martin Gurbaľ Eva Dřízgová-Jirušová, Janáčkova filharmonie Ostrava a Český filharmonický sbor Brno sbormistra Petra Fialy, v „lutherském reformačním roce“ 2017 se pak představila Kateřina Kněžíková s Rudolfem Rosenem pod taktovkou Ondřeje Vrabce. Nyní přijíždí věhlasný německý dirigent Roland Kluttig, sopránového partu se zhostí ostravská rodačka Marie Smolka (čerstvá držitelka prestižního ocenění časopisu Opernwelt) a barytonového pak Rakušan Markus Butter. Brahmsovo rekviem je ovšem dílem především sborovým, kdy se tohoto úkolu ujme náš nejlepší český sbor – Český filharmonický sbor Brno, a to v doprovodu Filharmonie Brno (stejně jako v roce 2017).

Na festivalu se naposledy tato brněnská tělesa pod Kluttigovým vedením představila před čtyřmi lety v Schummanově oratoriu. „Český filharmonický sbor Brno sbormistra Petra Fialy si opět vysloužil respekt a uznání posluchačů, sólistů i dirigenta Kluttiga. Každé setkání s brněnskými sboristy staví recenzenta do nepříjemné situace jak prodat kvalitu, která se prodává sama, a ohodnotit výkon mimo hodnotící škálu. Fialův sbor zkrátka patří k evropské špičce, a to i v německém romantickém repertoáru“ uvedl k tehdejšímu výkonu Martin Jemelka. Sbor nyní vystoupí na festivalových koncertech také 8. září v Ludgeřovicích (Brahms / Beethoven) a na zmíněném závěrečném koncertu na svátek sv. Václava 28. září (Fiala / Janáček) v katedrále Božského Spasitele.

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1305 Koncertů