Soubor vznikl v roce 2017 z iniciativy rektora UMFC (Uniwersytet Muziczny Fryderyka Chopina) profesora Klaudiusze Barana a poté inspektora orchestru Aleksandera Zwierze – současného manažera. Umělecké vedení formace bylo svěřeno dirigentovi Rafału Janiakovi. Vznik orchestru byl veden myšlenkou pečlivého výběru hudebníků, aby soubor mohl předvést velmi rozmanitý, často objevný program. Členové orchestru jsou vynikající studenti, vybraní na základě vícestupňového konkurzu. Soubor se může pochlubit řadou úspěchů i spoluprací s vynikajícími dirigenty, mezi které patří Grzegorz Nowak, Michał Klauza, Anna Sułkowska-Migoń a Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
Orchestr se téměř od počátku své existence věnuje koncertní činnosti a ctí svým hraním významné události pro polskou historii a kulturu. Patří mezi ně vystoupení u příležitosti 200. výročí úmrtí Tadeusze Kościuszka ve Sloupovém sále Prezidentského paláce nebo během koncertu „Národní hraní“ konaného na nádvoří Prezidentského paláce k 200. výročí narození Stanisława Moniuszka, ale i v Paláci národů OSN v Ženevě u příležitosti 100. výročí nezávislosti Polska. Chopin University Chamber Orchestra je aktivní i v nahrávací činnosti. V roce 2017 vydal orchestr pod vedením Rafała Janiaka své debutové album s hudbou Benjamina Brittena, Krzysztofa Pendereckého a Dmitrije Šostakoviče prostřednictvím Chopin University Press. Další album souboru nahrané se sólistou Rafałem Grząkou, obsahující současné polské akordeonové koncerty, vyšlo v roce 2020. Mezi další alba s komorním orchestrem Chopinovy univerzity patří: – Paweł Gusnar. Saxofon Varie sv. 4, – Akordeon Ignacy Zalewski, – Le Clavecin Moderne plus Percussion sv. 1. Chopin University Chamber Orchestra nezřídka doprovází významné akce UMFC, hraje na takových akcích, jako je udělení čestného doktorátu maestru Arvo Pärtovi, monografický koncert věnovaný dílu Stanislawa Moryta nebo u příležitosti 200. narození Stanislawa Moniuszka.
V červenci 2019 orchestr absolvoval několik týdnů turné po Číně, kde odehrál 21 koncertů v nejprestižnějších koncertních sálech, včetně Poly Theatre v Šanghaji. V prosinci 2020, u příležitosti 50. výročí událostí prosince ’70, vyšlo v Polském rádiu Gdańsk album, na kterém orchestr provedl skladbu Rafała Janiaka s názvem December Threnody. Vydání CD předcházely koncerty v Gdyni a Gdaňsku, na kterém vedle děl Krzysztofa Pendereckého, Mikołaje Góreckého a Pawla Łukaszewského byla zaznamenána skladba Rafała Janiaka ve světové premiéře. V březnu 2023 orchestr vystoupil v sále Koperníkova centra v Chicagu, kde mimo jiné uvedl skladbu Mikołaje Majkusiaka O revolucích nebeských sfér pro smyčcový orchestr a sedm kouzelných nástrojů napsanou na památku Mikuláše Koperníka. Dne 19. dubna 2023 vystoupili členové orchestru ve Velkém divadle – Národní opeře a spoluvytvářeli polsko-izraelský symfonický orchestr. Koncert za účasti prezidentů Polska, Izraele a Německa byl součástí oslav 80. výročí povstání ve varšavském ghettu.