Šmykňa – kovárna – je podle encyklopedie lidové architektury stavba k výrobě a opravě železných nástrojů, podkov a jiných železných předmětů, používaná také při podkování koní.
Šmykňa – soubor, který od svého vzniku zpracovává výhradně slovenský folklór – má se svou jmenovkyní stejné nejen jméno, ale i úsilí a touhu poznat a zpracovat materiál k práci – slovenské lidové umění.
Šmykňa z Ostravy to má o to těžší, že její působiště je od zdrojů původních písní a tanců, které zpracovává, vzdáleno ne desítky, ale někdy i stovky kilometrů. A proto Šmykňa, stejně jako kovář v kovárně, tvrdě pracuje, aby výsledek jejího snažení byl ten „pravý“, ten „nej“….
Jestli se to daří, můžete posoudit jen Vy…..
Soubor byl založen na přelomu roku 1989 – 1990 skupinkou folklorních přátel z Ostravy (Martinem Pavliskou, Evou Machačovou a Jiřím Machačem) jako „Nezávislé folklorní sdružení“. Ve stejném roce (1990) vznikla také muzika – tehdy však jen tříčlenná. Během pěti měsíců se podařilo vytvořit celosouborový program a taneční skupina spolu s muzikou ji předvedla na prvním z celé řady vystoupení již pod názvem Šmykňa.
Soubor od svého založení zpracovává výhradně slovenské lidové písně a tance řady regiónů – Terchová, Liptov, Myjava, Horehronie, Podpoľanie, Gemer, Šariš, Spiš a Zemplín. Po rozdělení Československa byl vlastně prvním folklórním zástupcem národnostní menšiny Slováků na severní Moravě. Za dobu existence absolvoval řadu vystoupení na MFF (Strážnice, Dolní Lomná, Rožnov p. Radhoštěm, Liptál, Praha) nejen u nás, ale i v zahraničí (Německo, Itálie, Polsko, Turecko, Belgie, Slovensko, Francie atd., atd.). K těmto významným vystoupením se řadí taky spousta vystoupení po místních festivalech a městech celé naší republiky a Evropy.
Členy souboru jsou studenti ostravských středních a vysokých škol a taky pracující. Šmykňa je amatérským souborem, i když řada bývalých členů působila nebo působí v profesionálních tělesech.