Josef Žák

Josef Žák

Pražský rodák studoval hru na housle na Pražské konzervatoři, Hochschule für Musik v Drážďanech a na Hudební fakultě AMU v Praze. Zaměřil se na interpretaci hudby 17. a 18. století, studoval nejprve na CRR de Paris a v roce 2015 získal magisterský titul na Pařížské národní konzervatoři (CNSM de Paris) v oboru barokní housle. Během svých pařížských studií se mu dostalo několik zajímavých ocenění (Prix de la Fondation Safran), a jeho závěrečné magisterské vystoupení bylo zkušební komisí jednohlasně ohodnoceno nejvyšší známkou (1er prix à l’unanimité). Společně s cembalistou Markem Čermákem obhájil v roce 2017 třetí místo na mezinárodní soutěži H. I. F. Biber Wettbewerb v Sankt Florian v Rakousku. Od roku 2010 žije trvale v Paříži, kde působí ve francouzských orchestrech i komorních tělesech specializovaných na interpretaci barokní a klasicistní hudby: Les Arts Florissants (William Christie), Les Talens Lyriques (Christophe Rousset), Ensemble Correspondances, Matheus (Jean-Christophe Spinosi), Opéra Fuoco (David Stern), Les Musiciens de Saint Julien (François Lazarevitch), Insula Orchestra a dalších.

Josef Žák byl zván jako koncertní mistr do orchestrů l’Orchestre de l’Opera Royal de Versailles, PRJCT Amsterdam (Maarten Engeltjes), Les Epopées (Stéphane Fuget), Collegium 1704 či Czech Ensemble Baroque. Jako sólista či umělecký vedoucí spolupracoval s řadou těles na realizaci nahrávek – Les Epopées (Grands Motets de Lully, volume I, II), PRJCT Amsterdam (Bach Vorgotten Arias), Orchestre de l’Opera Royal de Versailles (Vivaldi, Pergolesi), a vystupuje s nimi na prestižních pódiích – Salle Gaveau (Paris), Muziekgebouw a Concertgebouw Amsterdam, Utrecht Early Music Festival, Chapelle Royale a Opéra Royal (Versailles), La Chapelle de la Trinité (Lyon) ad. Od roku 2020 je rezidenčním umělcem Českého kulturního centra v Paříži. Spolu s Petrem Zajíčkem bývá vedoucím třídy barokních houslí na Letní škole barokní hudby v Holešově.

Dlouhodobě se zajímá i o jiné hudební žánry a jejich prolínání. V letech 2008–2012 byl členem folklorně orientovaného souboru SlovaCzech (ČR, DE), a natočil s nimi dvě desky. Dále se pravidelně účastnil letních kurzů «fiddle-music» v Nashville, Tennessee, USA (Mark O’Connor, Darol Anger, Casey Driessen). Ve Francii navštěvoval ateliéry jazzové houslové techniky (Didier Lockwood).

Josef Žák studoval v letech 2010–2012 na École du Choeur Grégorien de Paris, kde byl formován v interpretaci a dirigování gregoriánského chorálu. Od roku 2010 je členem Choeur Grégorien de Paris, a v letech 2014–2019 v něm působil jako umělecký vedoucí.


Fotogalerie

+3 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů