Permoník Choir Karviná působí při Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Karviné a Středisku volného času Juventus. Tvoří jej 7 sborů – 230 zpěváků a zpěvaček ve věku přibližně od 5 do 65 let. Sbor vznikl v roce 1966, jeho zakladateli jsou Eva a Ivan Šeinerovi.
Pomyslným vrcholem Permoník Choir Karviná je Koncertní sbor Permoník. Na koncertech, festivalech a soutěžích doma i v zahraničí propaguje především vynikající českou soudobou tvorbu.
Přesto se nezaměřuje na úzce vymezený hudební žánr nebo slohové období. Dramaturgii sboru ovlivňují přední čeští i zahraniční skladatelé, kteří mu své skladby nezřídka svěřují k premiérovému provedení. Na české scéně sbor úzce spolupracuje nebo spolupracoval s Milanem Báchorkem, Iljou Hurníkem, Janem Jiráskem, Ivanou Loudovou, Otmarem Máchou, Irenou Szurmanovou či Janem Vičarem. Ze zahraničních autorů jmenujme Igora Vitaljeviče Katajeva (Rusko), Ofera Ben-Amotse (USA), Dr. Alec Schumacker z Hawai Pacific University a skladatele Naoto Aizawy (Japonsko). Kromě vokálních skladeb sbor interpretuje i hudebně-dramatická díla, jako jsou dětské opery nebo muzikálová tvorba.
Permoník bývá často hostem komorních i symfonických orchestrů. Například Janáčkovy filharmonie Ostrava, orchestru FOK, Janáčkova komorního orchestru, komorního orchestru Czech Virtuosi, orchestru souboru Opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského a dalších.
Ve spolupráci s těmito orchestry pak provádí symfonie, mše, oratoria i kantáty – např. Lisztova Dantovská symfonie, Mahlerova 3. symfonie, Pergolesiho Stabat Mater, Vivaldiho Gloria in D, Honeggerova Vánoční kantáta a Johanka z Arku, Hurníkova Missa Vinea Crucis, Brittenova kantáta Sv. Mikuláš, Kim André Arnesenův Magnificat, Rutterovo Magnificat, Jenkinsnův Adiemus, Báchorkova Hukvaldská poema, Rybova Česká mše vánoční a další. Permoník spolupracoval s mnoha dirigenty např. Otakarem Trhlíkem, Martinem Turnovským, Oldřichem Bohuňovským, Lubomítem Mátlem, Serge Baudo, Jiřím Bělohlávkem, Petrem Šumníkem, Stanislavem Vavřínkem, Markem Prášilem, Jakubem Žídkem, Chuhejem Iwasakim a dalšími.
Sbor se věnuje také spolupráci s umělci z oblasti nonartificiální hudby. Permoník úzce spolupracuje s tenorsaxofonistou Michalem Žáčkem, spolupodílel se na nahrávce CD Klusymfonie a CD Cítím s Tomášem Klusem, nazpíval vokální party na Vánočním CD Vladimíra Hrona, spolupracoval se skupinou Mirai, Petrem Bendem, Ewou Farnou, Davidem Stypkou, Vladivojnou la Chiou, Tomášem Kočkem, Jaromírem Nohavicou, Štěpánem Kozubem, Jiřím Krhutem a dalšími.
Vedle koncertů pro širokou veřejnost připravuje i koncerty výchovné, podobně jako mladší oddělení sborového studia. Zábavnou formou se tak snaží přispět ke zpestření výuky hudební výchovy na základních školách. Každou sezónu účinkuje Koncertní sbor Permoník přibližně na 50 koncertech.
Bravurní výkony dovedly Permoník na nejvýznamnější světová pódia. Zpíval v 16 zemích, ve známých koncertních síních Evropy, Asie, Ameriky a Austrálie; na příklad v sále Kapely v Petrohradu, v Národní opeře ve Varšavě, v koncertních sálech v Shizuoce, Fuji a Tokiu, dvakrát v newyorské Carnegie Hall nebo v Sydney Opera House. Nevynechal ani česká pódia mezinárodního významu, jako Dvořákovu síň v Rudolfinu nebo Smetanovu síň Obecního domu v Praze.
Značnou část svého repertoáru zaznamenal na 18 CD, nejčastěji ve spolupráci s Českým rozhlasem Ostrava.
Permoník byl v roce 2018 poctěn získáním Ceny Jantar – cenou za přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje – v kategorii Hudební těleso roku a zároveň se stal rezidenčním sborem Cen Jantar. Sbor také obdržel od Unie českých pěveckých sborů ocenění “Sbor roku 2019”.
Uměleckou vedoucí je paní Eva Šeinerová, sbormistryněmi Koncertního sboru Permoník jsou MgA. Martina Juríková a Mgr. Karina Grimová, na klavír doprovází Jakub Šotkovský. Prezidentem Permoníku je Ing. Petr Kazík, Ph.D.
Na koncertech v Evropě od Švédska po Řecko, od Anglie po Rusko, v Japonsku, Číně, Jižní Koreji, Austrálii i USA se Permoník snaží o naplnění svého motta – zpívání je radost