Klavírista, skladatel, aranžér a pedagog Pavel Wlosok se narodil 29. března 1973 v pohraničním městečku Český Těšín. Klavíru a hudební teorii se věnuje od pěti let, nejprve pod vedením učitelky Inge Pastorové na Lidové škole umění. Od roku 1987 studoval hru na klavír na Ostravské konzervatoři ve třídě prof. Zdeňka Pěčka. Od šestnácti let mu učarovala jazzová hudba, které se zpočátku věnoval jen ve volném čase. V roce 1993 se, již jako student kompozice ve třídě prof. Arnošta Parsche na Janáčkově Akademii Muzických Umění v Brně, stal zakládajícím členem skladatelského seskupení Bezmocná Hrstka (CD Bezmocná Hrstka, 2002). V roce 1995 obdržel stipendium na prestižní University of North Texas v Dentonu, kde působil později i jako asistent klasické hudební teorie, asistent výuky jazzového piana, a dirigent jednoho z devíti big bandů. V roce 1998 zde získal bakalářský a o dva roky později také magisterský titul.
Od srpna 2002 je členem profesorského sboru na Western Carolina University v Cullowhee v Severní Karolíně (USA). Pavel Wlosok je aktivním pianistou, aranžérem a skladatelem. V roce 2000 získal prestižní cenu Gila Evanse na mezinárodní skladatelské soutěži v oboru jazzový big band (The Gil Evans Fellowship Recipient, granted by the International Association of Jazz Educators). Vystupoval na mnoha jazzových festivalech, především v zahraničí, ať již jako člen malé kapely, či big bandu. V roce 2001 o něm ČT Brno natočila krátký dokument pro pořad Notes a jeho hudba se také několikrát ročně vysílá na stanici Vltava.
Pavel Wlosok je také vyhledávaným odborníkem v oblasti nahrávací a masterovací techniky se specializaci na klasickou a jazzovou hudbu a mixovaní na magnetický pás. Využívá jak znalosti nejmodernější počítačové techniky, tak zvukovou představivost aktivního interpreta. Jeho originální soudobé kompozice, převážně pro komorní obsazení, jsou interpretovány po celé Evropě a v USA. Mezi jeho skladby patří například smyčcový kvartet „Příběhy z Moravy“ natočený souborem Apolon Kvartet pro Český Rozhlas Praha, druhý cyklus „Reverberations II for Marimba Solo“, skladba „Konvergence“ natočena souborem DAMA DAMA, či „Five Miniatures For Brass Quintet“, skladba, která měla svou premiéru v Carnegie Hall v New York City. Jako jazzový skladatel zkomponoval kolem šedesáti skladeb a kolem patnácti big bandových kompozic, z nich šest je studiově natočeno. Jako jazzový pianista nahrál čtyři alba spolu s One O’clock Lab Band, slavným big bandem Univerzity Severního Texasu (CD Lab 98, Lab 99, Lab 2000 and Live with Kenny Wheeler). Mezi 2012 a 2018 mu producentská firma New Port Line vydala pět CD, včetně „Live At The Grey Eagle“ se sidemany Johnem Rileym (bicí, vítěz Grammy) a Mikem McGuirkem (kontrabas), „Czechmate“ s Joel Frahm (soprano a tenor saxofon), Stevem Hainesem (kontrabas) a Billem Campbellem (bicí), „Alternate Reality“ s Donny McCaslin (tenor saxofon, vítěz Grammy), „Smile Baby Smile“ s Paulem Bollenbackem (kytara) a sólové album „Respectfully Yours“. Od 2018 mu producentské firmy Lukas Oravec Production a LHProduction vydaly dvě alba, na nichž hraje saxofonista Miles Davise Rick Margitza a to „Storyteller“ (2018) a „Storyteller Live“ (2021).
Pavel spolupracoval na mnoha projektech jako sideman a vystupoval s předními světovými jazzmany, jako je Bob Berg, Randy Brecker, Vince DiMartino, John Ellis, Jon Faddis, Danny Gottlieb, Wycliffe Gordon, Tim Hagans, Louis Hayes, Conrad Herwig, Denis Irwin, Ingrid Jensen, Sheila Jordan, Victor Lewis, Dave Liebman, Joe Lovano, Jason Marsalis, Janusz Muniak, Dave Pietro, Paquito DeRivera, Rufus Reid, John Riley, Gary Smulyan, Ed Soph, Harry Sokal, Byron Stripling, Eric Vaughn, Bobby Watson či Kenny Wheeler. Během evropských cest Pavel pravidelně spolupracuje s předními evropskými jazzmany, jako jsou Ondřej Štveráček, Robert Balzar, Tomáš Baroš, Marián Ševcík, Lukáš Oravec, Marcin Slusarzcyk, Bernhard Wiesinger či Piotr Wojtasik.
Od 2000 pravidelně přednáší na mezinárodní pražské letní jazzové dílně pořádané Českou Jazzovou Společností.
www.pavelwlosok.com