Paweł Gusnar

Paweł Gusnar je saxofonista, sólista, komorní a studiový hráč, pedagog, profesor na Vysoké hudební škole Fryderyka Chopina. Je všestranným umělcem, otevřeným různým stylům a formám vyjádření. Jako jeden z mála saxofonistů úspěšně kombinuje stejně vysokou úroveň aktivity na poli klasické, jazzové a lehké hudby.

Hru na saxofon studoval na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích a na Hudební akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě. Od roku 2003 vyučuje hru na saxofon na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě a na Hudební akademii Kiejstuta a Grażyny Bacewiczových v Lodži. V roce 2011 získal Paweł Gusnar na základě předložené disertační práce (umělecké práce) s názvem Realizace prvků jazzové hudby v saxofonové literatuře na základě tří sonát pro saxofon a klavír autorů: Phila Woodse, Billa Dobbinse a Ramona Rickera doktorský titul v oboru hudba v umělecké disciplíně Instrumentální studia a v roce 2014 získal postdoktorandský titul. Od listopadu 2011 (funkční období 2012–2016) zastával funkci proděkana Katedry instrumentálních studií Hudební univerzity Fryderyka Chopina ve Varšavě. V roce 2016 byl zvolen prorektorem pro zahraniční záležitosti FCUM.

Vystupuje v prestižních komorních a filharmonických koncertních síních v Polsku i v zahraničí. Jako sólista vystupoval s orchestry, jako jsou: Sinfonia Varsovia, Orchestr Polského rozhlasu, Amadeus, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Baltica, Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu, Płock Symphony Orchestra, Elbląg Chamber Orchestra, Royal Northern College of Music (Manchester), Orchestre Valentiana (Francie), Lvov Chamber Orchestra „Academia“ a téměř všechny filharmonické orchestry v Polsku. Spolupracuje s mnoha symfonickými orchestry, např. s Národní filharmonií, Sinfonií Varsovia nebo Polským rozhlasovým orchestrem, nebo s jazzovými či lehkými hudebními soubory, jako jsou Orchestr Adama Sztby, Kukla Band, Orchestr Tomasze Szymuśe nebo Big Band Krzysztofa Herdzina. Vystupuje a nahrává také jako studiový hudebník (v mnoha televizních produkcích, např. pro TVP, TVN nebo Polsat).

Paweł Gusnar je velký propagátor soudobé hudby, který provedl a inspiroval díla mnoha polských skladatelů a neúnavný propagátor polské hudby po celém světě. Téměř 70 skladeb bylo napsáno speciálně pro něj, včetně 16 skladeb pro saxofon a orchestr a děl, která jsou světově jedinečná. Díky Gusnarovi se polský saxofonový repertoár dostal do povědomí nejvýznamnějších světových hudebních center. Jen v posledních třech letech byl vůbec prvním interpretem saxofonových skladeb takových skladatelů, jako jsou Krzysztof Penderecki (Koncert pro altsaxofon), Bronisław Kazimierz Przybylski (Sever), Krzysztof Knittel (Partita), Bartosz Kowalski (Hněv větru), Krzysztof Herdzin (Koncert pro violu, altsaxofon a symfonický orchestr) nebo Sławomir Kaczorowski (Koncert pro sopránsaxofon a smyčcový orchestr).

Byl také vůbec prvním interpretem komorních skladeb skladatelů, jako jsou: Miłosz Bembinow, Wojciech Błażejczyk, Artur Cieślak, Gerard Drozd, Grzegorz Duchnowski, Andrzej Dutkiewicz, Alicja Gronau-Osińska, Krzysztof Herdzin, Anna Maria Huszcza, Sławomir Kaczorowski, Andrzej Karałow, Benedykt Konowalski, Aleksander Kościów, Marcin T. Łukaszewski, Paweł Łukaszewski, Piotr Moss, Zbigniew Penherski, Maria Pokrzywińska, Dariusz Przybylski, Marian Sawa, Bogusław Schaeffer, Edward Sielicki, Elżbieta Sikora, Maciej Staszewski, Weronika Ratusińska nebo Łukasz Woś.

Od roku 2015 vydává Ars Musica edici s názvem Paweł Gusnar Collection s partiturami napsanými pro tohoto saxofonistu.

Paweł Gusnar natočil více než 50 CD, včetně sólových i autorských alb, např. Nová polská hudba pro saxofon a varhany, Jazzové sonáty, Komeda Inspirations, Saxophone Impressions, Saxophone Varie, Saxophone Varie vol. 2, (Re)discovering Woodwind Masterpieces(první polská nahrávka Glazunovova Koncertu Es dur op. 109) nebo Pendereckého Concerto Per Viola (sassofono) ed Orchestra.

Získal mnoho nominací na Fryderykovu cenu Fonografické akademie, také v kategorii „Umělec roku“; Cenu získal třikrát: v roce 2014 za saxofon Varie, v roce 2015 za skladbu Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewského (na albu byla napsána postní hudba napsaná pro Gusnara a provedená s Morpheus Saxophone Ensemble) a v roce 2016 za skladbu Verbum Incarnatum, vydanou ve spolupráci s Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti (kategorie: Album roku – Stará hudba). Dvakrát byl také nominován na čestný titul Coryphaeus polské hudby (v letech 2014 a 2015).

Jako nezpochybnitelná autorita zasedá v porotách soutěží a vede mistrovské kurzy v nejlepších světových hudebních centrech v zemích Jižní Korea a Čína, Ukrajina, Chorvatsko, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Rakousko, Německo, Belgie, Švýcarsko, Itálie, Francie a Španělsko.

Paweł Gusnar spolupracuje s YAMAHA, BG Franckem Bichonem a D’Addariem.


Fotogalerie

+4 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1332 Koncertů