Slovenský komorní orchestr

V roce 1960 vznikl na půdě Slovenské filharmonie Slovenský komorní orchestr, při jehož zrodu stál vynikající houslista slezského původu Bohdan Warchal (1930–2000). Od svého založení byl jedním z nejpopulárnějších souborů v oblasti klasické hudby na Slovensku. Pod vedením mistra Warchala se zformoval v předního představitele slovenského interpretačního umění v zahraničí. Odborná kritika vyzdvihovala především propracované frázování a měkký barevný zvuk. Těžištěm repertoáru tělesa byla hudba baroka, později i hudba 19. a 20. století, včetně množství premiér slovenských a zahraničních skladatelů. Slovenský komorní orchestr se zúčastnil významných hudebních festivalů – Festival de Musique de Strasbourg, Salzburger Festspiele, Festival de Musique Montreux-Vevey, Budapest Zenei Hertek, Pražské jaro aj. Koncertoval na prestižních světových pódiích v Evropě, Severní a Jižní Americe, Austrálii a Asii. Spolupracovali s ním významní interpreti – Vladimír Spivakov, Tabea Zimmermann, Miklós Perényi, Anne-Sophie Mutter, Cyprien Katsaris, Jean Pierre Rampal , Michala Petri, Heinz Hollinger, Peter Schreier, Francois Leleux, František Herman, Bernard Soustrot, Guy Touvron aj. Pro domácí a zahraniční nahrávací společnosti soubor nahrál více než 100 titulů hudby různých stylových období. Umělecký vedoucí Bohdan Warchal vedl orchestr celých 40 let.

Na slavnostním koncertě při příležitosti 40. výročí založení Slovenského komorního orchestru projevil přání, aby se jeho následovníkem stal slezský rodák Ewald Danel, který je uměleckým vedoucím od ledna 2001. Repertoárové těžiště omlazeného tělesa se jemně posunulo ve prospěch romantismu a hudby 20. století. Kromě pravidelných koncertů na půdě Slovenské filharmonie, účinkování na festivalech a koncertních turné v zahraničí realizuje orchestr mnohé mimořádně zajímavé projekty.

Poprvé na Slovensku uvedl na jednom koncertě kompletní Bachovy Braniborské koncerty a Orchestrální suity. Na svých koncertech postupně uvedl všechny Concerti grossi Georga Friedricha Händla, Arcangela Corelliho a unikátní komplet smyčcových symfonií mladého F. Mendelssohna. Mimo to provedl speciální koncerty k významným výročím hudebních skladatelů – Hommage a Bach, Dvořák, Mozart, Šostakovič, Suchoň. Výrazný přínos svého zakladatele pro slovenskou hudbu si orchestr každoročně připomíná mimořádným koncertem Hommage a Bohdan Warchal. Orchestr objevil pro slovenské publikum mnohá na Slovensku doposud neuvedená díla světových autorů. Významnou měrou se podílí na uvádění slovenské hudební tvorby, od roku 2001 uvedl v premiéře více než padesát skladeb.

U příležitosti svého 50. výročí založení vydal orchestr CD nahrávku Serenády A. Dvořáka a J. Suka, které patří k základnímu repertoáru SKO po celou dobu jeho existence. Orchestr vystupoval na hudebních festivalech v České republice, Slovinsku, Polsku, v Musikverein a v Konzerthausu ve Vídni, realizoval turné po Japonsku. Zvláštností bylo vystoupení na festivalu Pohoda, kde hudebníci uvedli Vivaldiho Čtvero ročních období. V rámci svých abonentních koncertů orchestr se svým uměleckým vedoucím provedl mimo jiné slovenskou premiéru díla Čtvero ročních období Astora Piazzolly a udržuje starou bratislavskou tradici uvádění Haydnových Sedmi posledních slov našeho Spasitele na kříži v Dómě sv. Martina na Květnou neděli. Z iniciativy uměleckého vedoucího Ewalda Danela vznikl také cyklus Hudba v chrámech, jehož vyvrcholením bylo mimořádně úspěšné uvedení Händlova oratoria Mesiáš. Na základě ohlasů publika a interpretů se rýsuje vznik nové tradice pravidelného uvádění tohoto díla.


Fotogalerie

+7 fotografií
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1310 Koncertů