Václav Luks studoval na Konzervatoři v Plzni, na Akademii múzických umění v Praze a vzdělání završil specializovaným studiem staré hudby na švýcarské Schole Cantorum.
V roce 2005 založil pražský barokní orchestr Collegium 1704 a vokální ansámbl Collegium Vocale 1704. Pod jeho vedením soubory hostují na prestižních festivalech, účinkují ve významných evropských koncertních síních od Berlína přes Vídeň, Salzburg, Brusel, Amsterdam až po Varšavu nebo Londýn a vystupují s nejuznávanějšími pěvci jako Magdalena Kožená, Karina Gauvin, Vivica Genaux, Sandrine Piau, Philippe Jaroussky, Bejun Mehta, Sarah Mingardo, Adam Plachetka či Andreas Scholl.
Jejich nahrávky si získaly nejen nadšený ohlas posluchačů, ale i četná ocenění kritiky včetně cen jako Trophées, Diapason d’Or či Preis der deutschen Schallplattenkritik. V květnu 2021 dirigoval Collegium 1704 při zahajovacím koncertu mezinárodního hudebního festival Pražské jaro.
Jeho aktivity sehrály významnou roli v oživení zájmu o dílo českých skladatelů Jana Dismase Zelenky a Josefa Myslivečka a také v posílení česko-německých kulturních vztahů skrze znovuobjevování společných hudebních tradic obou zemí.
Collegium 1704 pod jeho vedením nahrálo hudbu k dokumentu Petra Václava Zpověď zapomenutého i k jeho celovečernímu filmu Il Boemo o životě Josefa Myslivečka, na němž se Václav Luks podílel jako hlavní hudební poradce. Na operních a divadelních představeních spolupracoval Václav Luks s režiséry jako Willi Decker, Ursel Herrmann, Louise Moaty, David Radok, Jiří Heřman, J. A. Pitínský nebo Ondřej Havelka.
Od roku 2021 působí jako hostující dirigent s Händel & Haydn Society v Bostonu a v sezónách 2022-2025 je residenčním umělcem Kammerakademie Potsdam.
Kromě intenzivní práce s Collegiem 1704 Václav Luks vystupuje také s dalšími uznávanými orchestry v oblasti staré hudby, jako jsou Orchestra of the Age of Enlightenment, Netherlands Bach Society, Akademie für Alte Musik Berlin, Concerto Köln a La Cetra Barockorchester Basel.
Jeho další angažmá u moderních orchestrů zahrnují spolupráci s Českou filharmonií, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Norwegian Radio Orchestra, Southwest German Radio Symphony Orchestra a dalšími tělesy. Při benefičním koncertu na obnovu Notre Dame dirigoval Václav Luks Orchestre nationale de France, s nímž pravidelně spolupracuje od roku 2019, a francouzská rozhlasová stanice France Musique mu věnovala pět dílů seriálu Grands interpretes de la musique classique. V červnu roku 2022 mu byl udělen francouzský Řád umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) za významné kulturní zásluhy.