Vasilij Sinajskij

Jeden z nejvýznamnějších ruských dirigentů v linii I. Musina a K. Kondrašina Vasilij Sinajskij je známý především osobitými interpretacemi ruského, německého a anglického repertoáru jak symfonického, tak operního. Jeho profesní životopis je plný skvělých angažmá. Od roku 2010 do roku 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě a od sezóny 2020/2021 je šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava.


Sinajskij je emeritním dirigentem BBC Philharmonic Orchestra. Mezi jeho památné projekty s tímto tělesem patří festival „Šostakovič a jeho hrdinové“, turné po Evropě a Číně, stejně jako mnoho vystoupení na BBC Proms. Je také emeritním dirigentem Lotyšského národního symfonického orchestru, čestným dirigentem Symfonického orchestru v Malmö a dříve zastával také pozici hudebního ředitele a šéfdirigenta Moskevské filharmonie, hlavního hostujícího dirigenta Nizozemské filharmonie a hudebního ředitele Ruského státního orchestru. Pro své velké zkušenosti je vyhledáván po celém světě a pravidelně řídí takové orchestry, jakými jsou Symfonický orchestr Birmingham, Symfonický orchestr Houston, Symfonický orchestr Sao Paulo, Galicia Symphony Orchestra, Soulská filharmonie, New Japan Philharmonic, Petrohradská filharmonie, Helsinská filharmonie a Ruský národní orchestr.


Jako šéfdirigent a hudební ředitel Velkého divadla v Moskvě dirigoval orchestr při mnoha uznávaných inscenacích, včetně Zlatého kohoutka Rimského-Korsakova v režii Kirila Serebrennikova nebo Straussova Růžového kavalíra režiséra Stephena Lawlese (jeho první práce v Moskvě). Dirigoval také Iolantu a Francescu da Rimini v režii Stephena Lawlesse ve Vídni a Borise Godunova v opeře v San Francisku. Další projekty zahrnovaly inscenace Fiery Angel v Komické opeře v Berlíně, Pikové dámy v Maďarské státní opeře, Carmen a Růžového kavalíra v English National Opera a Lady Macbeth Mcenského újezdu s Hansem Neuenfelsem v Komische Oper v Berlíně.
Jeho nahrávky zahrnují mj. soubor symfonií Franze Schmidta pro Naxos s Malmö Symphony Orchestra, s BBC Philharmonic pak nahrál skladby Šostakoviče, Čajkovského, Rimského-Korsakova, Ščedrina, Glinky, Ljadova, Schrekera a Szymanowského. Jeho zatím poslední nahrávkou jsou Čajkovského a Griegovy klavírní koncerty s Denisem Kožuchinem a Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1276 Koncertů