V neděli 5. listopadu 2023 přivedl Svatováclavský hudební festival své návštěvníky v rámci koncertní řady Hudební výlety do zámku Nová Horka u Studénky, kde zazněl v podání Luca Giardiniho (barokní housle) a Václava Lukse (cembalo) program, věnovaný houslovým sonátám Josefa Myslivečka a jeho současníků.
Koncert, naplněný převážně italskou lehkostí a melodičností, byl situován do přízemí barokního zámku s novogotickými prvky. Jeho Sala terrena vytvořila velmi důstojné prostředí pro hudební program, který si pro toto odpoledne připravil Václav Luks se svým hostem, italským houslistou Lucou Giardinim, s nímž představil při této příležitosti také vybrané sonáty ze sbírky Šest sonát pro cembalo a housle Josefa Myslivečka, jejichž nahrávku mají v plánu pořídit.
Václav Luks, zakladatel a umělecký vedoucí orchestru a sboru Collegia 1704, hudební pedagog, hráč na lesní roh a cembalista v jedné osobě, usedl za tento klávesový nástroj s nezaměnitelným zvukem v rámci letošního SHF již podruhé (poprvé to bylo při skvostném zářijovém koncertu s Lucii Richardot v kostele sv. Petra a Pavla ve Frýdku-Místku, kde zároveň vedl i celý orchestr). Stejně jako tehdy prokázal i nyní, že je nejen vynikajícím dirigentem, ale také bravurním a suverénním hráčem na cembalo. Na komorní „myslivečkovský“ program si tentokrát ke spolupráci přizval italského houslistu Lucu Giardiniho, výrazného interpreta a jednoho z předních hráčů na barokní housle v Evropě, který představuje své umění nejen jako sólista, koncertní mistr a komorní hráč, spolupracující s nejvýznamnějšími italskými a evropskými soubory staré hudby, ale předává ho také v rámci své pedagogické činnosti na konzervatoři Bruna Maderna v Ceseně a při mistrovských kurzech po celém světě.
Oba interpreti spojili zdařile své síly v hudebně velmi pestrém komorním programu s názvem Mozart a Mysliveček: Il Boemo/ Oheň, duch a vitalita, aby provedli posluchače prostřednictvím svého umění a sonátami pro housle a cembalo, v nichž z pohledu pozdější praxe nezvykle dominuje význam cembalového partu, největšími hudebními centry soudobé Evropy. Itálie byla reprezentována především třemi sonátami pro cembalo a housle Josefa Myslivečka. Až operní zpěvnost, zakomponovaná v Myslivečkově komorní tvorbě, byla vlastní také Sonátě č. 1 D dur Johanna Christiana Bacha, zvaného též „milánský Bach“, jenž po svém pobytu v Itálii přesídlil do Anglie. Německu a jeho dramatické stylizaci, ovlivněné estetikou literárního hnutí Sturm und Drang, naopak zůstal věrný jeho starší bratr Carl Philipp Emanuel Bach, jehož hudbu představil Václav Luks v jediném sólovém vstupu koncertu – Rondu II G dur. Závan španělské melodiky s folklórními prvky s sebou přinesla po přestávce Sonáta č. 4 D dur Luigi Boccheriniho, italského skladatele a violoncellisty, který však většinu života strávil v Madridu. Reminiscence na Francii zazněla v jediné mollové skladbě večera, melancholické Sonátě e moll Wolfganga Amadea Mozarta, jenž v ní bolestně reagoval na ztrátu své matky, která zemřela právě v Paříži. Sám Mozart se s Myslivečkem poprvé osobně setkal v srpnu 1770 v Boloni a stal se jeho velkým přítelem a obdivovatelem, což dokládá i fakt, že řada jeho raných děl nese stopy českého velikána.
Sala terrena v zámku Nová Horka, která napomáhala v průběhu nedělního koncertu evokovat autentickou atmosféru hudebního salonu, s sebou přinášela kouzlo intimity malého prostoru, který umožňoval blízký kontakt mezi posluchači a hráči, jež jim byli na dosah, dávali jim nahlédnout jakoby přímo „pod prsty“ a přizvali je i do své ladné souhry. Celé komorní odpoledne se neslo v příjemném duchu vzájemné provázanosti, bylo odlehčeno bezprostředností nehudebních drobností a podporováno krátkými fundovanými komentáři Václava Lukse, jenž je obdařen skutečně velkým uměním slova. V umění interpretů, v ladném propojení zvuku cembala a houslí a v melodice sonát Myslivečka a jeho současníků se tak mohli návštěvníci prostorově i časově přenést o několik století zpět a nasát závan hudební atmosféry nejvýznamnějších evropských kulturních center.
Mozart a Mysliveček: Il Boemo/ Oheň, duch a vitalita
5. listopadu 2023, 16:00 hodin
Zámek Nová Horka u Studénky, Sala terrena