Program hudebních výletů

Realizováno

SLAVNOSTNÍ KONCERT NA POUŤ KE SVATÉ ANNĚ
DVOŘÁK: BIBLICKÉ PÍSNĚ

Termín
Neděle 28. 7. 2024 od 17:00 hodin
Cena vstupenky
250 Kč / 200 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let vstup zdarma

Partneři koncertu

Newsletter SHF

Nenechte si ujít žádný koncert nebo novinku, přihlaste se k odběru našeho festivalového newsletteru.

SLAVNOSTNÍ KONCERT NA POUŤ KE SVATÉ ANNĚ
DVOŘÁK: BIBLICKÉ PÍSNĚ

Program

Ferenc Farkas (1905–2000): Staré maďarské tance (5 tanců)

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Contrapunctus I. (Umění fugy, BWV 1080)

Johann Sebastian Bach: Chorál č. 54 a Árie č. 65, Basso chori I. „Mache dich, mein Herze, rein“ (Matoušovy pašije, BWV 244)

Tomaso Albinoni (1671–1751): Sonáta à 5 g moll, op. 2, č. 6

Antonín Dvořák (1841–1904) / arr. Aleš Pavlorek: Biblické písně, op. 99

Stadlerovo klarinetové kvarteto se představí s basistou ostravské opery Martinem Gurbaľem. Zazní oblíbené Biblické písně Antonína Dvořáka – ovšem nyní v unikátní úpravě pro čtyři různé klarinety a bas (aranž Aleš Pavlorek)! Dvořákovy vrcholné duchovní písně nevšední melodické krásy a hluboké citové intenzity vycházejí z Davidovy Knihy žalmů a vznikly za jeho působení v New Yorku během tří březnových týdnů roku 1894. Skladatel na jejich zhudebnění začal pracovat v době předvelikonoční, krátce po uvedení své slavné Novosvětské symfonie, která mu na novém kontinentu zaručila prvenství „amerického symfonika“. Dvořákovský program Stadlerova klarinetového kvarteta okoření Staré maďarské tance či části nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinet a basklarinet.

Záštitu nad koncertem převzal hejtman Olomouckého kraje, pan Ing. Josef Suchánek.

 

Hudební cyklus v unikátním kostele sv. Anny ve Staré Vodě je novým projektem Svatováclavského hudebního festivalu. Díky koncertům kulturně-společensky oživí genia loci zaniklé sudetské vsi (dnes Vojenský újezd Libavá) a přispěje k obnově jednoho z tradičně nejdůležitějších poutních kostelů. Poprvé navíc festival Slavnostním koncertem na pouť ke svaté Anně 28. července symbolicky vkročí do Olomouckého kraje.

Svatováclavský hudební festival za dobu své existence (2004–2024) zrealizoval více než 1270 koncertů především v sakrálních prostorách napříč Moravskoslezským krajem a stal se jedním z největších festivalů klasické hudby v ČR. Nyní symbolicky vstupuje do kraje olomouckého, a to na jedno z jeho nejpůsobivějších míst. Klade si totiž za cíl kulturně-
-společensky oživit unikátní architektonickou památku původní sudetské vesnice Altwasser, která po odsunu jeho obyvatel zanikla díky rozhodnutí zde vybudovat dnešní Vojenský újezd Libavá. Jediné, co z obce zůstalo stát, byl právě kostel – zdevastovaný pobytem československých a později také sovětských vojsk. Pohnutý osud jednoho z nejstarších poutních míst (dokladováno od r. 1715) při pohledu na rozstřílenou a ruskými nápisy zohyzděnou výmalbu interiéru dodnes vyvolává emoce. Tento „doklad pobořené historie“
není lhostejný ani armádě, ani římskokatolické církvi, skautům (projekt „Obnova Staré Vody“)
a dalším spolkům v čele s Lubavií a nově vzniklým libavským spolkem „Poutní místo Stará Voda u Libavé“. SHF svou snahou o podtržení genia loci znějící hudbou doplňuje tyto instituce a vyzývá k zastavení a niternému prožitku.

Termíny koncertů jsou pečlivě šity na míru tomuto prostoru – ke svátku sv. Anny (28. července, Biblické písně Antonína Dvořáka – Stadlerovo klarinetové kvarteto s basistou ostravské opery Martinem Gurbaľem) a adventní čas, kdy vystoupí symbolicky právě Vojenský umělecký soubor Ondráš s programem „Cesta světla“. SHF hodlá ve svém počínání systematicky pokračovat také v následujících letech.


Fotogalerie

+9 fotografií
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1293 Koncertů