Duchovní projekty SHF: Adam Plachetka – Collegium 1704 – NFM Vratislavská filharmonie

SHF je největším festivalem duchovní hudby v ČR. Na letošní rok nachystal řadu monumentálních projektů, mezi něž bude patřit i galakoncert Adama Plachetky (9. 9., Ostrava – Evangelický Kristův Kostel). Pod taktovkou věhlasného francouzského dirigenta Emmanuela Villaumeho se uskuteční koncert tohoto nejlepšího českého basbarytonisty (Vídeňská státní opera, Metropolitní opera New York ad.) s PKF – Prague Philharmonia. Zazní Dvořákovy nádherné Biblické písně, ale také festivalově tradiční „svatováclavský chorál“ či Mozartova slavná Symfonie g moll. „Na Svatováclavský hudební festival jsem se dostal před mnoha lety s barokní hudbou a těší mě, že se podařilo sladit termíny pro návrat v trochu jiném repertoáru,“ dodává vytížený Plachetka.

Prestižní rezidenční těleso SHF, pražský barokní orchestr a sbor Collegium 1704, ostravské publikum jednoduše miluje. Po fenomenálních uvedeních Bachových či Zelenkových děl, Mozartova Requiem a Händelova Mesiáše nyní představí jeho nepříliš známé anglické oratorium Izrael v Egyptě (18. 9., Ostrava – Evangelický Kristův Kostel). Předností tohoto oratoria („duchovní opery“) jsou sborové pasáže i úžasná zvukomalba. Zajímavostí navíc je, že dílo bude dirigovat specialista na tzv. provoz staré hudby a opravdový rytíř, čerstvý nositel francouzského Řádu umění a literatury, Václav Luks.

NFM Vratislavská filharmonie je exkluzivním hostem festivalu. Vystoupí v tradičním festivalovém prostoru, v kostele Panny Marie Královny – v nádherném chrámu Mariánských Hor, kde každoročně SHF realizuje opravdu velkolepé projekty té nejvyšší umělecké úrovně. Nejinak tomu bude letos, kdy se uskuteční česká premiéra díla jednoho z nejuznávanějších současných polských skladatelů Pawła Łukaszewského (21. 9.). Interprety budou prvotřídní filharmonie z Wroclawi společně se sborem Národního hudebního fóra a uznávaným basistou Jaroslavem Brekem. Pod taktovkou mladého talenta Norberta Twórczyńského zazní neobyčejná symfonie inspirovaná mimořádným archeologickým objevem v Súdánu: poutní svatyní zasvěcenou archandělovi Rafaelovi, na jejíž stěnách jsou malby a nápisy z 12.-14. století.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1284 Koncertů