Festivalové cestování starou Evropou s komorními ansámbly staré hudby: La Quinta Pars, For Several Firends, Markéta Cukrová a Goeyvaerts String Trio s Cappellou Marianou

Lásky opěvující a roztančená Francie, niterná i žhavě tepající Itálie, vždy specifická ostrovní Anglie a racionálně komplikovaná i povznášející Belgie… Těmito slovy by se dala začít poutavá přednáška z dějin hudby plná těch nejpůvabnějších hudebních ukázek, dokladujících srdceryvné emoce – tu ukryté v poetice, tu především ve znějící virtuozitě. Renesanční, barokní a klasicistní hudba, jejichž kouzlem se můžete nechat omámit díky zvuku starých nástrojů a specifického zpěvu špiček ve svém oboru – interpretům a komorním ansámblům zabývajícím se tzv. autentickým provozem staré hudby.

 

Francouzská renesance

Vícehlasé renesanční skvosty přiveze komorní ansámbl La Quinta Pars, který vznikl při studiích jeho členů na prestižním Conservatoire National Supérieur v Lyonu. Mladí instrumentalisté z Francie, Chile, Japonska a Česka se zaměřují na historickou a dynamickou restituci renesanční hudby – neznámého a fascinujícího dědictví věhlasných hudebníků Francie XVI. století. Uslyšíte chansony, tance, improvizace a virtuózní diminuce pocházející z období let 1528–1608.

LA QUINTA PARS – Renesanční chansony a instrumentální skladby
Úterý 20. 9. 2022, 18:00, Orlová – Evangelický kostel
Čtvrtek 22. 9. 2022, 18:00, Jablunkov – Kostel Božího Těla      

Anglické baroko

Za zvuku tradičních barokních nástrojů souboru For Several Friends, se můžete nechat zlákat kouzly „Britského Orfea“ Henryho Purcella a jeho současníků. Přestože hudba Britských ostrovů absorbovala mnoho vlivů z kontinentu a zejména z Itálie a Francie, během 16. a 17. století si vždy zachovala svůj osobitý charakter se zvláštním použitím kontrapunktu a expresivním zacházením s disonancí a chromatismem. To lze slyšet ve fantaziích Lawese, intimních kouscích od Lockeho a Purcellova díla.

FOR SEVERAL FRIENDS – Anglické baroko
Sobota 24. 9. 2022, 16:00, Dětmarovice – Kostel sv. Máří Magdalény 

Jan Krejča

Italské rané baroko

Poctu barokním italským skladatelkám ke konci festivalu vzdá jedna z nejlepších českých mezzosopranistek Markéta Cukrová, která představí neprávem opomíjené ženské autorky ze slavného rodu Giulia Cacciniho.

Dočkáme se silně emocionálních ztvárnění slov s proudy disonancí v až experimentálních harmoniích, které na několik staletí sladce dřímaly… Cukrová se na SHF objevuje téměř každoročně. „Vracet se na SHF je jako vracet se domů. Mám to štěstí již mnoho let a s velkým fanděním sleduji, jak se festival nezadržitelně rozšiřuje do dalších měst a vesniček v kraji. Každý rok mě mrzí, že většinou po vlastním vystoupení spěchám dál: nejradši bych pár dní zůstala a chodila se těšit na koncerty. Na co si ale čas udělám vždycky, je setkání Igorem a Evou Františákovými, kteří jsou duší a srdcem nejen festivalu, ale místního hudebního dění. Ostrava může být pyšná, že je má. A já taky“ dodává Cukrová.

MARKÉTA CUKROVÁ – Pocta barokním skladatelkám
Neděle 25. 9. 2022, 15:00, Dolní Benešov – Kostel sv. Martina
Pondělí 26. 9. 2022, 18:00, Fulnek – Svět Komenského Fulnek

Markéta Cukrová

Franko-vlámská renesance i současná hudba

Skladby nejzásadnějších renesančních mistrů staré Francie a Nizozemí (Perotinus, de Machaut, Ockeghem, Desprez) představí fenomenální belgické Goeyvaerts String Trio. Společně s vokálním ansámblem Cappella Mariana připravili nový koprodukční projekt v rámci českého předsednictví v Evropské Unii. Klíčem tohoto projektu je spolupráce mezi českými a belgickými umělci propojující starý a nový svět, styly a žánry. V druhé polovině programu totiž zazní díla Arva Pärta a pro tuto příležitost napsal jeden z nejvýznamnějších žijících českých skladatelů Martin Smolka nové dílo, které na festivalu zazní ve světové premiéře.

OCKEGHEM / DESPREZ / PÄRT / SMOLKA – Media Nova
Úterý 27. 9. 2022, 19:00, Opava – Kostel sv. Václava

Goeyvaertrs Trio / Challenge Classics / November 2011

 

 

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů