Adam Bałdych Quintet

Adam Bałdych

Houslista a skladatel. Absolvent Hudební akademie v Katovicích pod vedením Henryka Gembalského. Získal stipendium od Berklee College of Music v Bostonu. Od roku 2012 je spojen s prestižním hudebním vydavatelstvím ACT se sídlem v Mnichově.

S přezdívkou „housle zázračné dítě“ začal svou kariéru ve 14 letech. Okamžitě byl rozpoznán jako inovátor spojující úspěchy klasické hudby a současného jazyka houslí s talentem improvizátora. Během krátké doby si vytvořil vlastní styl, který se stal inspirací pro novou generaci improvizujících houslistů.

Svou hudbu prezentoval na nejvýznamnějších jazzových festivalech a v prestižních koncertních síních, v zemích jako: Polsko, Německo, Jižní Korea, Čína, Japonsko, Spojené státy americké, Kanada, Rakousko, Island, Portugalsko, Ázerbájdžán, Nizozemsko, Švédsko, Norsko, Finsko, Itálie, Španělsko a Indonésie. Vystupoval a nahrával s mimořádnými umělci, jako jsou: Yaron Herman, Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon, Joachim Kuhn a Billy Cobham. Je držitelem mnoha cen a ocenění, např.: Grand Prix a individuální ocenění festivalu „Jazz nad Odrą“ (2006), ECHO Jazz – cena německého hudebního průmyslu (2013), Polský zlatý kříž za zásluhy (2016 ) a Čestné vyznamenání za zásluhy o polskou kulturu (2016). V roce 2020 se stal spolu s Adam Bałdych Quartet finalistou prestižní BMW Welt Jazz Award.

Adam Bałdych je stále aktivnější jako klasický skladatel a píše skladby na zakázku renomovaných orchestrů. V roce 2015 složil skladbu Mozaika–Impresje na objednávku Štětínského Baltic Neopolis Orchestra a v roce 2016 napsal Antifonu k textům nalezeným v kumránských jeskyních pro Orkiestra Muzyki Nowej (New Music Orchestra, Katovice). V roce 2019 připravil Early Birds Symphony na objednávku orchestru AUKSO pro festival Auksodrone a chystá se realizovat další zakázky pro AUKSO. V roce 2021 měly nové skladby Adama Bałdycha premiéru ve Stuttgartu na objednávku Stuttgarter Kammerorchester a Katowice na objednávku Polského národního rozhlasového symfonického orchestru v Katovicích.
Adam Bałdych je oceňován pro svou kreativitu v oblasti jazzu a současné hudby, kreativním prolínáním obou oblastí a velkou expresivitu svých hudebních interpretací.

Podílel se na nahrávání téměř 20 alb. Nové album Adama Bałdycha – Poetry vyšlo právě v říjnu 2021 jako Adamovo sedmé CD pro ACT s hostujícím vystoupením Paola Fresu (trubka).

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1285 Koncertů