Amelia Tokarska

Amelia Tokarska

Harfistka sólistka, komorní hráčka, pedagog. Amelia Tokarska je absolventkou Royal Conservatory of Brussels a Academy of Performing Arts v Praze ve třídě harfy prof. Jany Bouškové. Začala hrát na harfu ve věku sedmi let ve třídě harfy prof. Ewy Jaślar-Walické v Bielsko-Białej. Své vzdělání obohacuje také účastí v programu České Akademie Komorní Hudby a Akademie Villa Musica Rheinland-Pfalz (Německo). V současnosti je první harfistkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Amelia Tokarska je laureátkou celostátních a mezinárodních soutěží, například: Mezinárodní harfová soutěž prof. Karla Patrase v Praze, Soutěž hudební interpretace Jeunesses Musicales, Mezinárodní soutěž duetů s harfou v Českém Těšíně, Cena ředitele Centra uměleckého vzdělávání ve Varšavě, Mezinárodní hudební soutěž Juliusze Zarębského, Celostátní soutěž hudební interpretace v Przemyślu, Mezinárodní soutěž současné dětské a mládežnické hudby „Srebrna Szybka“, Mezinárodní přehlídka komorních souborů v Jaworznu a mnoho dalších.

Umělkyně se také vášnivě zajímá o cestování a s bohatým repertoárem pro harfu koncertuje jak doma, tak v zahraničí. Koncertovala například v Austrálii, Rakousku, Belgii, Bělorusku, Brazílii, České republice, Francii, Řecku, Gruzii, Španělsku, Jižní Koreji, Německu, Slovensku, Slovinsku, Švýcarsku, Ukrajině, Velké Británii, Itálii a v Maďarsku. Vystupovala také jako sólistka s orchestry jako Slovenská Sinfonietta, Filharmonie Leoše Janáčka v Ostravě, Teplická filharmonie a orchestr České Akademie Komorní Hudby.

Zvláštním oceněním je skutečnost, že Amelia se dvakrát zúčastnila Světového harfového kongresu. V roce 2014 byla vybrána do programu Focus on Youth, ve kterém vystoupila na XII. Světovém harfovém kongresu v Sydney. V roce 2022 pak měla tu čest uskutečnit sólový recitál s hudbou polského skladatele Romana Ryterbanda během XIV. Světového harfového kongresu ve Cardiffu.

Umělecké úspěchy Amelie byly oceněny stipendiem ministra kultury a národního dědictví, Visegrádským stipendiem, stipendiem Soroptimist International, stipendiem Národního fondu pro děti a stipendiem města Bielsko-Biała v oblasti kultury a umění.

Při rozvíjení svých dovedností se Amelia zúčastnila mistrovských kurzů vedených významnými profesory: Isabelle Moretti, Imogen Barford, Adelheid Blovsky-Miller, Paola Baron, Agnieszka Gralak, Ieuan Jones, Bryn Lewis, Joanna Kozielska, Liuba Klevtsova, Chantal Mathieu, Rossitza Milevska, Malwina Lipiec, Pia Salvia, Florence Sitruk, Park Stickney, Helga Storck, Ewa Strusinska, Elzbieta Szmyt, Anna Verkholantseva, Sidsel Walstad, Tomáš Jamník, Jakub Fišer, Tianwa Yang, Gili Schwarzman, Diemuth Poppen.

V sezónách 2017-2018 zastávala Amelia pozici harfistky v Národním divadle v Brně a také se účastnila Orchestrální Akademie Filharmonie Brno. Spolupracuje s mnoha orchestry v České republice i v zahraničí, například s I, Culture Orchestra, Českým národním symfonickým orchestrem, Slovenskou filharmonií, Philharmonische Kammerorchester Berlin, Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, Pan-European Philharmonic, Filharmonie Czestochova B. Hubermana, Saigon Philharmonic Orchestra, Jihočeskou filharmonií, Moravsko-slezskou národní operou, Filharmonie Hradec Králové, Pardubickou filharmonií, International Lutosławski Youth Orchestra, Slezskou operou, Orchestrem města Tychy Aukso, Sudeckou filharmonií a Akademickým Sborem Slezské Univerzity.

Amelia se zúčastnila mnoha českých i zahraničních festivalů, jako jsou: Festival Internacional de Inverno de Campos do Jordão v Brazílii, Villa Musica – Burgenklassik, Young Euro Classic Festival v Berlinu, Santander Music Festival Palacio de Festivales, Rheingau Musik Festival, Collegium Musicum Summer Orchestra Academy Pommersfelden, Ungdomssymfonikerne Winter Course, Harp Days Žďár nad Sázavou, Mezinárodní harfový festival v Katovicích, Pražský harfový festival, Mezinárodní Konference „Roman Ryterband“, Hori Musiktage, Prah-a- harP festival, Festival polských skladatelů, Slot Art Festiwal, La Folle Journée Festival, Alto Adige Festival v Dobiacco, V Mezinárodní Hudební Festival „Emanacje”, European Music Impressions a mnoha dalších.

Amelia Tokarska hraje na koncertní harfu italské firmy Salvi – model Minerva.

Více na https://www.schelingerovatokarska.com/amelia-tokarska


Fotogalerie

+2 fotografie

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů