Bella Adamova

Bella Adamova je česká altistka s nepřehlédnutelným profilem a projevem. Ráda se nachází na rozhraní žánrů, její erudice v písních, soudobé hudbě a zájem o nevšední dramaturgie jí přinesly již mnohá pozvání k unikátním projektům.

O její muzikálnosti a všestrannosti svědčí mj. nedávná nejvyšší ocenění z prestižních mezinárodních soutěží.

V průběhu necelého měsíce získala 1. místo na 55. ročníku pěvecké soutěže v nizozemském ‘s-Hertogenbosch v kategorii oratorium a následně druhé místo (první nebylo uděleno) v kategorii písňových duí s pianistou Malte Schäferem na 11. ročníku mezinárodní soutěže „Franz Schubert a soudobá hudba“ ve Štýrském Hradci.

Její kořeny jsou zapuštěny do několika kultur. Narodila se v Grozném v Rusku, vyrostla v Praze, vysokoškolská studia a formující léta strávila v zahraničí.

Kromě zmíněných nejčerstvějších umístění je vítězkou Mezinárodní soutěže Roberta Schumanna (2021), laureátkou soutěže Emmy Destinnové v Londýně, kde získala cenu za českou píseň. Je držitelkou Ceny Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů v rámci Mezinárodní soutěže Antonína Dvořáka (2019).

Písňová tvorba mladou zpěvačku hluboce přitahuje. Její repertoár sahá od Belliniho přes německé Lieder a ruské romance až po dílo Bernharda Langa. Zpívá a improvizuje mj. v duu s klavíristou Michaelem Geesem, s nímž nahrála své debutové album Blooming (Challenge Records, 2019). Nová nahrávka s velice osobní dramaturgií s názvem “there is home“ s písněmi Pavla Haase, Gustava Mahlera, Modesta Musorgského, Benjamina Brittena a vlastními improvizacemi spatří světlo světa v druhé polovině roku 2023 pod značkou Supraphon.

V sezóně 22-23 se Bella Adamová podílela na několika unikátních projektech. V květnu 23 přednesla recitál s nevšední dramaturgií na MHF Pražské jaro. Písně chystaného alba, zahrnující také improvizaci, měly premiéru na několika koncertech MHF Americké jaro. Ve Vile Senar, švýcarském sídle Sergeje Rachmaninova, přednesla světové premiéry inspirované jeho písněmi společně s jeho vlastním opusem č. 38. Účastnila se také turné s autorským projektem Shrine for the Soul rakouské skladatelky Marion von Tilzer, jež reflektuje silný příběh židovské ženy a matky. S recitálovými programy hostovala v Německu, na Slovensku jsme ji mohli slyšet v dubnu v altovém sólu v Pergolesiho Stabat Mater.

Absolvovala bakalářský titul na londýnské Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance a následné magisterské studium v Kolíně nad Rýnem. Improvizaci se věnovala na basilejské hudební akademii s Fredem Frithem a Alfredem Zimmerlinem. Během studia se podílela na několika operních inscenacích (Hermie v Brittenově opeře Sen noci svatojánské a Celie v Haydnově La fedeltà premiata v Theater Aachen). V sezóně 2021-22 ztvárnila roli Třetí Žínky v inscenaci Rusalky v Theater Bielefeld.

Bella absolventkou mistrovských kurzů Nadace Royaumont a Lied Basel, účastnila se master class např.
s Anne Sofie von Otter, Christophem Prégardienem, Thomasem Hampsonem, Josefem Protschkou, Christianem Immlerem a Kateřinou Kněžíkovou. Léto 2023 strávila na Tanglewood Institute Boston University.

 


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1285 Koncertů