Český filharmonický sbor Brno

Patří k nejužší světové špičce. Dirigenti, orchestry a sólisté, s nimiž sbor doposud spolupracoval, se o něm vyjadřují v superlativech. Kritika pak oceňuje především kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků, jimiž disponuje. Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) vystupuje na všech evropských prestižních festivalech i významných koncertech a vždy dokáže posluchače uchvátit vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním.

Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Druhým sbormistrem je Jan Ocetek (1972), absolvent Pedagogické a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a sbormistrovství na JAMU.

Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty (například Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša, Jakub Klecker, Tomáš Netopil, Libor Pešek, Leoš Svárovský, Juraj Valčuha, Christian Arming, Marc Albrecht, Marcus Bosch, Stephan Blunier, Jean-Claude Casadesus, Dennis Russel Davies, Christoph Eschenbach, Gabriel Feltz, Ivan Fischer, Nikolaus Harnoncourt, Manfred Honeck, Neeme, Paavo a Kristian Järvi, Dmitrij Kitajenko, Marko Letonja, Kurt Masur, Zubin Mehta, Ingo Metzmacher, Yannick Nézet-Séguin, Sir Simon Rattle, Helmuth Rilling, Steven Sloane, Michael Tilson Thomas, Mario Venzago, Walter Weller, Simone Young a mnozí další).
Přestože sbor hostuje na nejvýznamnějších zahraničních festivalech, domácí publikum ho může slyšet na mnoha koncertech v Brně, Praze, Ostravě, Olomouci, Litomyšli, Českých Budějovicích, Českém Krumlově a jinde.

Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění: v roce 2007 obdržel dvě významné evropské ceny – Echo Klassik v kategoriích Soubor roku 2007 (provedení Brucknerových motet) a Nahrávka roku 2007 za Lisztovo oratorium Christus. Nahrávka skladby B. A. Zimmermanna Requiem für einen jungen Dichter získala v roce 2009 Cenu německých kritiků (Preis der Deutschen Schallplattenkritik). Ocenění sbírá sbor i na jiných kontinentech – japonský hudebně-kritický časopis Geijutsu Disc Review mu v září 2011 udělil za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ocenění Tokusen.

Činnost Českého filharmonického sboru Brno podporuje Jihomoravský kraj, Ministerstvo kultury ČR a statutární město Brno. Generální partner Českého filharmonického sboru Brno je TESCAN ORSAY HOLDING, a. s.

Více informací najdete na: www.cfsbrno.cz


Fotogalerie

+1 fotografie

 

 

Partneři festivalu