Claire Lefilliâtre

Claire Lefilliâtre studovala u Alaina Bueta, Valérie Guillorit et Mariam Sarkissian (zpěv), Eugène Green et Benjamin Lazar (barokní deklamace a gestikulace). 

Vědoma si nezbytnosti vztahu hlasu a těla, studuje v letech 2009-2012 v « Centre de Formation Technique Alexander dAgnès de Brunhoff à Paris ». 

 

Již 20 let je Claire Lefilliâtre známa jako jedna z největších specialistů na interpretaci francouzské a italské hudby 17.století. Spolupracuje s řadou ensemblů jako jsou Le Poème Harmonique, Les Nouveaux Caractères, lEnsemble La Fenice, Le Holland Baroque Society, La Tempête, Les Epopées…se kterými pravidelně vystupuje na scénách francouzských i mezinárodních (Opéra Comique, Opéra de Rouen, Théâtre de Caen, Opéra dAvignon, Grand Théâtre de Provence v Aix-en-Provence, ale také Brusel, Amsterdam, Luxembourg, Barcelona, Řím, Krakov, Tallin, Trondheim, Stockholm, Saint-Pétersbourg, Moskva, Tokyo, Kobé, New York, Washington, San Francisco, Buenos-Aires, Bogota, Peking, Shanghai, Hong-Kong, Delhi, Sydney, Melbourne …).

V oblasti opery, Claire pracuje pravidelně s Le Poème Harmonique a s režisérem Benjaminem 

Lazarem, a stvárňuje ženské role v Molièrově « Měšťákovi Šlechticem », titulní roli Marazzoliho « La Vita Humana », Hermione v Lullyově « Cadmus et Hermione » ; Clori v Cavalliho Egisto ; Marii-Magdalenu v « Il Terremoto » Antonia Draghiho.

Další role s dalšími tělesy : Annio v « LaClemenza di Tito » (Jérémie Rhorer); La Musica a La Messagiera v Monteverdiho « Orfeovi » s ensemblem Akadêmia ; Pulcheria v Haendelově « Riccardo Primo », po boku Franca Fagioliho (Benjamin

Lazar/Michael Hofstetter) ; nebo také Proserpine v Monteverdiho « Orfeovi » s ensemblem  Les Traversées Baroques (Etienne Meyer/Yves Lenoir).

Touha po objevování a poznávání přivede Claire Lefilliâtre k práci na speciálních projektech, propojujících zdánlivě nesourodé umělecké světy – např. autorská představení napsaných přímo pro ni (režie Benjamin Lazar), nebo koncerty francouzského chansonu ve spolupráci s Emily Loizeau. S Australian Brandenburg Orchestra (dirigent Paul Dyer) a australskou artistickou skupinou CIRCA provádí představení propojující barokní hudbu s cirkus, apod.

Její nenapodobitelný hlas můžeme slyšet ve filmech Eugèna Greena (Le Pont des Arts, Toutes les Nuits, Le Fils de Joseph).

Nevyhýbaje se ani pozdějšímu repertoáru, Claire Lefilliâtre spolupracuje s bruselským instrumentálním souborem Oxalys (Mahlerova 4.symfonie, Chants dAuvergne J. Cantelouba, J. Crasova Panova flétna, Beriovy « Folk songs » …). S tímto souborem natočila desku skladeb Josepha Jongena (2017).

V roce 2021 budeme moci slyšet Claire Lefilliâtre při recitálu s Marie Perbost (loňskou vítězkou « Victorie de la Musique ») a souborem Les Épopées, v Cathedrále Saint-Louis v pařížské Invalidovně. 

Bude vystupovat s ensembly Les Épopées, Le Poème Harmonique, Il Festino i bruselského Oxalys, na koncertech ve Francii i v zahraničí. 

Claire Lefilliâtre je též pozvána do na koncertní turné, a též do Japonska na ztvárnění Lullyho Armidy, v prosinci 2021.

Partneři festivalu