Collegium 1704

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem v roce 2005 u příležitosti projektu Bach–Praha–2005, jenž stál na počátku spolupráce s festivalem Pražské jaro. Od roku 2007, kdy se ve Francii proslavili se Zelenkovou Missa votiva, jsou pravidelnými hosty festivalů a prestižních pořadatelů po celé Evropě, kde vedle stěžejních děl 17. a 18. století představují mezinárodnímu publiku díla českých mistrů, především Jana Dismase Zelenky a Josefa Myslivečka.

Rok 2008 dal vzniknout jejich koncertnímu cyklu Hudební most Praha—Drážďany navazujícímu na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou plynule vyústila v roce 2012 v druhý koncertní cyklus Collegium 1704 v Rudolfinu (dříve Hvězdy barokní opery) pořádaný v pražském Rudolfinu. Od podzimu 2015 jsou tyto dva cykly sloučeny do jedné koncertní sezóny probíhající i nadále paralelně v Praze a v Drážďanech.

V operních produkcích navázali na mezinárodní úspěchy inscenace Händelova Rinalda (režie Louise Moaty, 2009) provedením opery Olimpiade Josefa Myslivečka v režii Ursel Herrmann (2013) v Praze, Caen, Dijonu, Lucemburku a Vídni, která byla nominována na International Opera Awards.

Nedávná a budoucí pozvání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 zahrnují takové prestižní pořadatele, jako jsou Salzburger Festspiele (2015, 2016), Berliner Philharmonie, Theater an der Wien, Konzerthaus Wien, Concertgebouw Amsterdam, Wigmore Hall, Versailles, Lucerner Festival, Chopin Festival či rezidence na festivalech Oude Muziek v Utrechtu a Bachfest Leipzig.

Rozhlasové stanice v Česku, Německu a Francii stejně jako TV Mezzo a Česká televize pravidelně přenášejí živě i ze záznamu mnohé koncerty Collegia 1704.

V roce 2014 spolupracovalo Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse s Bejunem Mehtou na DVD s Gluckovou operou Orfeus a Eurydika v režii Ondřeje Havelky a na natáčení dokumentu Mozart v Praze BBC 2 s Rolandem Villazónem. Nahrávky Collegia 1704 se těší přízni posluchačů i hudební kritiky (opakovaná ocenění Diapason d’Or, CD měsíce & Editor’s Choice či nominace na CD roku Gramophone Magazine). V roce 2013 byla vydána velmi očekávaná nahrávka Mše h moll J. S. Bacha a rozšířila tak řadu úspěšných CD především se skladbami J. D. Zelenky z produkce vydavatelství pro Accent, Zig-Zag Territoires či Supraphon. Nejaktuálnějším počinem je nahrávka Missa Divi Xaverii J. D. Zelenky ve světové premiéře pro německé vydavatelství Accent.

V roce 2015 oslavilo Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 deset let od založení.

A proč zrovna 1704?
Letopočet 1704 je symbolem erbovního skladatele souboru Jana Dismase Zelenky. Roku 1704 byla provedena v Praze v kostele sv. Mikuláše Zelenkova jezuitská alegorická hra Via Laureata. A protože se neví nic o předchozích Zelenkových osudech a téměř nic o dalším desetiletí jeho života, je pro Collegium 1704 tento rok symbolem okamžiku, kdy se na hudební scéně objevil největší génius českého baroka a jeden z nejoriginálnějších skladatelů dějin hudby vůbec.

Více informací najdete na: www.collegium1704.com

Partneři festivalu