Collegium Musicale

Estonský komorní sbor Collegium Musicale byl založen dirigentem Endrikem Üksväravem v říjnu 2010. Repertoár sahá od renesance po současnou hudbu. Zvláštní místo v repertoáru patří estonským skladatelům: Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõrvits, Mirjam Tally, Pärt Uusberg atd. Cílem je nabídnout hudební emoce na vysoké úrovni a být vyslanci Estonská hudba.
Sbor spolupracoval s různými orchestry a soubory – Helsinský barokní orchestr, Tallinský komorní orchestr, Rascher Saxophone Quartet, Tallinnský barokní orchestr, NFM Leopoldinum Chamber Orchestra (Polsko), Jerusalem Symphony Orchestra, barokní orchestr Barrocade (Izrael), Eesti Sinfonietta, Corelli Consort, Klaaspärlimäng Sinfonietta, smyčcové kvarteto Prezioso atd. A dirigenti jako Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Kaspars Putninš (LT), Aapo Häkkinen (FIN), Simon Carrington (UK), Jos van Veldhoven (Holland), Gianluca Marciano (Itálie), Darrel Ang (Singapur / FRA), Mihhail Gerts atd.
Collegium Musicale má koncertní turné v Itálii (Řím, Arezzo, Gorizia atd.), Ve Francii, Rusku, Finsku, Německu, Polsku, České republice, na Maltě a v Japonsku. V Japonsku se estonští skladatelé Erkki-Sven Tüür a Arvo Pärt zúčastnili koncertu sboru v Tokiu. 2017 měl sbor koncertní turné v šesti zemích: Izrael (10 koncertů), Holandsko, Polsko, Německo, Rusko, Finsko (2 x).
V říjnu 2017 Collegium Musicale zvítězilo v mezinárodní soutěži EBU / Euroradio „Let the Peoples Sing“ – kategorie dospělých a v celé soutěži Grand Prix se stříbrnou miskou růží.
Rok 2018 začal koncerty na mezinárodním festivalu Al Bustan (Bejrút, Leabanon) a přivedl sbor také do Ruska, Lotyšska a Polska – festival Wratislavia Cantans.
Estonian Choral Association vyhlásila Collegium Musicale třikrát jako sbor roku – 2011, 2014 a 2017. Neexistuje žádný jiný estonský sbor, který by získal tento titul tolikrát. CD „Peegel peeglis“ získalo v Estonsku cenu „Choral CD of the Year 2012“.
V roce 2018 získalo Collegium Musicale a dirigent Endrik Üksvärav cenu Music Award 2018 estonské kulturní nadace – za skvělou propagaci estonské sborové hudby a za oddanou a špičkovou prezentaci v Estonsku i v zahraničí.
Collegium Musicale je členem Asociace estonského komorního sboru a Estonské hudební rady.


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1285 Koncertů