Ensemble Flair

Ensemble FLAIR
přináší symbiózu hudby lidové a klasické. Stálé obsazení muzikantů bez alternací tvoří „dobře sladěný“ FLAIR, který svým repertoárem i způsobem práce vychází z tvorby Leoše Janáčka či z odkazu karpatských hudců a Romů z Rumunska a v této zdánlivě nespojitelné kombinaci hudebních poloh interpretuje autorskou tvorbu uměleckého vedoucího Jana Rokyty inspirovanou textovou poetikou básníků Petra Bezruče, Josefa Kainara, Josefa Kaluse a stále častěji i texty zpěvačky FLAIRu Kláry Blažkové.

Svým nástrojovým obsazením a přítomností sólové zpěvačky FLAIR odkazuje na moravskou lidovou tradici. Právě z ní všichni členové FLAIRu vzešli, na Moravě se narodili a žijí a zde také naplňují svět hudbou a zpěvem.

Ensemble FLAIR spatřil světlo muzikantského světa na podzim roku 2014. Po úspěšném startu v rozhlasovém cyklu „Zpěvem k srdci“ získal FLAIR v dubnu roku 2015 prestižní 1. cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži „Grand Prix Svetozára Stračinu“ za hudební zpracování a interpretaci moravské lidové písně „Ej, lásko, lásko“. Hned poté FLAIR natočil své první album pod názvem „Od pramenů k moři…“ a v témže roce hostoval v televizním pořadu „U nás“ Magdaleny Múčkové (TV NOE).

V roce 2016 se FLAIR velkou mírou podílel na profilovém albu své sólistky Kláry Blažkové pod názvem „V klíně rodných hor“, které se těší dobrému zájmu hudebních recenzentů a kritiků. V rámci 2. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu MUSICA PURA se Ensemble FLAIR spolu s operní zpěvačkou Martinou Jankovou a klavíristou Ivo Kahánkem podílel na rozhlasové a televizní nahrávce koncertu „Písňové studánky Leoše Janáčka“ (ČT art: Janková zpívá Janáčka).

V letech 2017 a 2018 FLAIR nastudoval program postních a velikonočních písní, který byl v roce 2019 publikován na albu „Hudba pravdy“. V témže roce se FLAIR zásadní měrou podílel na profilovém albu pěvecké skupiny BLAženky „Prvý raz!“ s lidovými nápěvy z Valašska a slovenských folklorních regionů.

V roce 2020 se FLAIR podílí na dokumentu České televize o zhudebněných textech českých básníků, participuje na rozhlasové nahrávce moravských lidových balad a připravuje se na „cross-over“ program spolu s Janáčkovým komorním orchestrem s uměleckým vedoucím a houslistou Jakubem Černohorským. V září 2020 vyjde druhé profilové album FLAIRu pod názvem „Kapka ke kapce“. Všechna alba, na kterých se FLAIR od svého založení podílel, vyšla u hudebního vydavatelství Indies Happy Trails. Ensemble FLAIR spolupracuje s předními českými herci Alfredem Strejčkem a Tomášem Jirmanem.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1284 Koncertů