Ewald Danel

Ewald Danel studoval hru na housle a dirigování na ostravské konzervatoři a Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Absolvoval dirigentský kurz u Karla Österreichera, kurz sborového dirigování u Jana Wierszyłowského a doktorandské studium u Bohdana Warchala. Poté působil dva roky jako koncertní mistr v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu a v orchestru Slovenského národního divadla. Od roku 1985 je koncertním mistrem Slovenské filharmonie. V roce 2001 převzal po Bohdanu Warchalovi funkci uměleckého vedoucího Slovenského komorního orchestru.

Jako sólista a dirigent vystupoval na koncertních pódiích v mnoha zemích Evropy i v zámoří (Japonsko, Korea, Egypt, Panama, Brazílie, USA). Dlouhodobě spolupracuje s Orquestra Sinfonica Municipal São Paulo, Hirošimským symfonickým orchestrem, Komorním orchestrem Akita, Tokijským komorním orchestrem Harmonia, hostuje s Klang Verwaltung München, Orchestra Ensemble Kanazawa, Nagojskou filharmonií, Osaka Symphoniker, Sakatskou filharmonií, PKF – Prague Philharmonia, Orquesta Filarmónica de Málaga, Janáčkovou filharmonií Ostrava a dalšími. V letech 2008-2014 byl hlavním hostujícím dirigentem Hirošimského symfonického orchestru.

Vedle dirigentské a sólistické činnosti s orchestry a účinkování v sólových recitálech má umělec bohaté zkušenosti i v oblasti komorní hudby, které získal především jako hlavní dirigent Slovenského kvarteta od roku 1986 a jako spoluzakladatel Slovenského klavírního tria od roku 1987. Stál u zrodu Kubínova kvarteta (na postu violy) a několik let působil také v souboru Musica aeterna. V letech 1992 až 1996 byl uměleckým vedoucím bratislavského komorního orchestru Cappella Istropolitana. Účastní se různých projektů v komorních souborech doma i v zahraničí. V roce 2012 mu byla udělena cena Sebastian za mimořádný přínos k odkazu díla J. S. Bacha.

Jako pedagog působil v letech 1987-1998 na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, v letech 1999-2003 a 2007-2009 byl hostujícím profesorem na Aichi Prefectural University of Fine Arts and Music v japonské Nagoji. V roce 2001 vedl mistrovské kurzy pro profesionální orchestrální hráče na hudebním festivalu Affinis v Japonsku. V současné době přednáší na Akademii umění v Banské Bystrici.

Jako umělecký vedoucí Slovenského komorního orchestru se podílel na mnoha zajímavých projektech, objevoval pro slovenské publikum dosud neuvedená díla světové hudební literatury a významně se podílel na uvádění nových děl slovenských skladatelů. Inicioval řadu koncertů v kostelích a také koncerty pro osoby se zdravotním postižením. Od roku 2004, kdy uplynulo sto let od úmrtí Antonína Dvořáka, opakovaně uvádí jeho Biblické písně ve sborovém unisonu ve Slovenské filharmonii, ale také jako projekt otevřený široké veřejnosti, např. na festivalu Pohoda 2018 za účasti více než 250 zpěváků. Důležitou součástí jeho umělecké činnosti je cílená dlouhodobá spolupráce s různými církevními i amatérskými sbory a hudebními tělesy v roli dirigenta, organizátora a autora duchovní hudby.

 


Fotogalerie

+2 fotografie

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů