Igor Františák

Igor Františák studoval na konzervatoři v Ostravě v klarinetové třídě doc. Valtra Vítka, u něhož pokračoval na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity. V roce 2001 získal vládní stipendium na Norwegian Academy of Music, kde pracoval pod vedením Prof. Hanse Christiana Braeina.

Jako sólista vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, Czech Virtuosi, Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Filharmonií Bohuslava Martinů, Talichovým komorním orchestrem, INTER>Camerata, Pavel Haas Quartetem, Bennewitzovým kvartetem, Zemlinského kvartetem, Talichovým kvartetem, Škampovým kvartetem, Wihanovým kvartetem, Dvořákovým triem a dalšími. Je zakládajícím členem Stadlerova klarinetového kvarteta, se kterým koncertuje více než 25 let.

V posledních letech se zabývá také dobovou interpretací na chalumeau, barokní klarinety a klasicistní klarinety. Jako hráč na tyto historické nástroje spolupracuje např. se se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Tourbillon, Ensemble Inégal, Oh! Orkiestra Historyczna (Polsko) či Terra Nova Collective (Belgie). Od roku 2018 je stálým členem unikátního souboru historických basetových rohů Lotz Trio. Vedle aktivní koncertní činnosti je od roku 2002 organizátorem a lektorem mezinárodních interpretačních kurzů v Ostravě. V současnosti působí jako profesor hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity. Igor Františák je oficiálním hráčem francouzské společnosti Buffet Crampon, americké firmy D’Addario Woodwinds a rakouské společnosti Gleichweit mouthpiece. Od roku 2019 je zároveň členem předsednictví Mezinárodní klarinetové asociace za Českou republiku (ICA – International Clarinet Association).

Více informací najdete zde: www.frantisak.fmgartists.cz


Fotogalerie

+7 fotografií
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů