Jakub Klecker

Současný hudební ředitel opery Národního divadla moravskoslezského patří k výrazným představitelům mladé dirigentské generace. Pochází z brněnské hudební rodiny, od dětství hrál na klavír a k hudbě jej napevno přitáhlo působení v dětském sboru Kantiléna, jehož sbormistr Ivan Sedláček členy vychovával „k vokálnímu i kolektivnímu cítění, k dobré organizaci práce a v neposlední řadě k velkému nasazení“. Dnes, i přes značné pracovní vytížení, si Jakub Klecker ponechává funkci uměleckého ředitele tohoto dětského a mládežnického tělesa, kterou převzal po zakladateli v roce 2006, a sbor pod jeho vedením navazuje na předchozí úspěchy a soutěžní ocenění. Klecker vystudoval dirigování u Jiřího Bělohlávka a Tomáše Koutníka na pražské HAMU a poté začal působit jako dirigent Janáčkovy opery Národního divadla Brno, na čas se stal i jejím šéfdirigentem.
Pod jeho taktovkou vznikla řada pozoruhodných inscenací, z posledních let jmenujme Martinů operu Hry o Marii, Pucciniho Tosku nebo Dvořákovu operu Čert a Káča. Spolupráce s Národním divadlem moravskoslezským započala již v roce 2010 uvedením dvou jednoaktovek – Janáčkovy Šárky a Martinů Ariadny. Následující roky nastudoval operu Život prostopášníkaIgora Stravinského nebo baletní inscenace La Sylphide a Popelka. Po nástupu do funkce šéfa opery připravil se souborem operu-film Tři přání aneb Vrtkavosti života Bohuslava Martinů, ranou operu Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách a Tajemství, dále Mozartova Tita či Verdiho Otella a Šostakovičovu Lady Macbeth Mcenského újezdu. Jakub Klecker spolupracuje také s Národním divadlem v Praze (např. Mozartova Figarova svatba, večer komponovaných baletních opusů Ballettissimo). Na zájezdu Janáčkovy opery do Ománu v květnu 2014 řídil Dvořákovu Rusalku, která byla pod jeho vedením poprvé uvedena na Arabském poloostrově. V lednu 2013 debutoval s Verdiho Aidou ve Státním divadle v Norimberku. Ze světového operního repertoáru řidil Klecker například Bludného Holanďana, Sen noci svatojánské (Britten), Turandot, Popelku, Nabucca, Carmen, Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky nebo Její pastorkyňu.
Jakub Klecker, pověstný svým optimismem a energií, se věnuje také symfonické tvorbě a spolupracuje s většinou českých orchestrů (SOČR, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Brno, Komorní filharmonie Pardubice, Czech Virtuosi). Vystupoval se Symfonickým orchestrem Udine a s Jenskou filharmonií v Německu. V letech 2007 a 2009 vedl Filharmonii Brno na koncertním turné po Japonsku. Opakovaně vystoupil na Mezinárodním hudebním festivalu Brno, festivalu Janáček Brno, NOF Smetanova Litomyšl, Rheingau Musik Festivalu. V roce 2009 a 2016 dirigoval na Pražském jaru. Jakub Klecker žije s rodinou v Brně, kde také vyučuje dirigování na Hudební fakultě JAMU.

Více informací najdete na: www.jakubklecker.com

Partneři festivalu

30 let od sametové revoluce – 30 let svobody