Jan Mikušek

Vystudoval hru na cimbál a na AMU dirigování. Zpěv studoval u prof. T. Blumové. První dirigentské zkušenosti získal jako druhý dirigent Českého filharmonického sboru Brno. Dirigoval muzikály Hair a Rusalka. V Divadle J.K.Tyla v Plzni aranžoval a nastudoval rockovou operu Juno a Avos. Je dirigentem komorního sboru Vox Nymburgensis, s nímž získal několik cen na domácích i zahraničních soutěžích a od r. 2009 spolupracuje také se souborem Gregoriana Košice.
Jako zpěvák se věnuje interpretaci staré hudby (Collegium 1704, Musica Flora, Ritornello,Capella Regia atd.), spolupracoval s Jiřím Stivínem, s Ensemble Damian (opery T.Hanzlíka a V.Zouhara). Je stálým hostem Národního divadla v Praze (Dominik Hašek – opera Nagano, Hephaestion – Slzy Alexandra Velikého, dvojrole Agathe-Dargelos v opeře Les Enfants Terribles od Ph. Glasse, Toufar ve stejnojmenné opeře skladatele A.Březiny, Voják – opera Žádný člověk Jiřího Kadeřábka). Za výkon v opeře „Zítra se bude“ byl nominován na Cenu Alfreda Radoka. Ztvárnil také postavu Matky Terezy (Lamento – L.Trmíková/ M.Orson Štědroň) a architekta Plečnika (Divadlo Gočár- M.Orson Štědroň) v divadle Na zábradlí. Účinkoval v oceňovaných operních inscenacích „Alice in bed“ (I Medek, M.Dvořáková), „Bludiště seznamů“ – J. Adámek + M.Smolka. V mezinárodních operních koprodukcích (ČR, FR, LU) byl angažován v operách J.Myslivečka: L‘Olimpiade a A.Vivaldiho: Arsilda.
Ve vokálním souboru Affetto svůj záběr rozšiřuje o hudbu soudobou a experimentální.
Jiří Menzl si vybral J.M. do svého filmu Donšajni.
Česká televize Ostrava v rámci cyklu „Můj pokus o mistrovský opus“ natočila s J.M. díl věnovaný jeho interpretaci skladby T.Hanzlíka Stabat Mater. Tento díl (v režii Alice Nellis) získal hlavní cenu v kategorii Music na mezinár.festivalu Pix Circom v roce 2017.
Je spoluzakladatelem Mezinárodního festivalu cimbálu a aktivním propagátorem tohoto nástroje. Premiéroval řadu soudobých kompozic: Psalmodie Sv. Havelky, Koncert pro cimbál a orch. Jana Meisla, Concerto rustico pro cimb. a smyčce Jiřího Temla, Koncert pro fagot, cimbál a orch. Jar. Pelikána, Pinnas Columbae Víta Zouhara (cena publika v soutěži Nuberg 2010) V letošním roce provedl koncert pro cimbál a orchestr – Temporis skladatele Michala Rataje se Santa Rosy Symphony Orchestra v USA.
Jako cimbalista spolupracoval na provedení řady soudobých kompozic (ale také třeba I.Stravinského) s Českou filharmonií, PKF, Filharmonií Hradce Králové, Plzeňskou Filharmonií, Jihočeskou komorní filharmonií, Ostravskou filharmonií a s orchestrem Berg.


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů