Jan Mráček

Koncertní mistr České filharmonie, sólista a komorní hráč patří od dětství mezi nejvýraznější talenty své generace. V roce 2010 se stal nejmladším laureátem v Mezinárodní soutěži Pražského Jara a rok později i nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V roce 2014 získal první místo v prestižní mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni.

Na pozvání dirigenta Jiřího Bělohlávka nastoupil na post koncertního mistra České filharmonie, kde působí i v současnosti. V rámci své sólové dráhy debutoval v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra, stalo se tak po padesáti letech od vystoupení houslisty Václava Hudečka. V USA vystoupil se St Louis Symphony a s Florida Orchestra, v Dubaji s Wiener Concert Verein, v Koreji s Daejeon Philharmonia, v Tokiu s Asian Youth Orchestra, v curyšské Tonhalle s Tchaikovsky Symphony Orchestra. Společně s Českou filharmonií se v roce 2022 představil na koncertech pod taktovkou dirigentů Franze Welsera-Mösta a Waynema Marshalla. V květnu téhož roku hostil jako koncertní mistr Berlínskou Filharmonii. V lednu 2023 vystoupil potřetí v řadě s Bamberger Symphoniker pod vedením Jakuba Hrůši. V letošním roce debutoval s věhlasným dirigentem Johnem Eliotem Gardinerem. V dubnu pod taktovkou Howarda Griffithse vystoupil s Neubrandenburger Philharmonie. V listopadu debutuje s Tokyo Philharmonic Orchestra ve slavné Suntory Hall.

Dále vystupoval s orchestry: MDR Leipzig Radio Symphony Orchestra, Kuopio Symphony Orchestra, National Radio Orchestra of Romania, Lappeenranta City Orchestra, The Symphonia Boca Raton Florida, Sønderjyllands Symfoniorkester, Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra, Kalisz Philharmonic Symphony Orchestra, Fiharmonia Czestochowska, Státní Filharmonií Košice a Filharmonií Brno.

Spolupracoval s dirigenty, jako jsou Maxim Vengerov, Semyon Bychkov, David Robertson, Tomáš Netopil, Michael Gamba, Jordan de Souza, Keith Lockhart, Stephane Deneve, Heiko Mathias Förster, Risto Joost, Han-Na Chang, Manuel López-Gómez, Petr Altrichter, Tomáš Brauner, Ondrej Lenárd, Jan Talich, Petr Vronský, Jac van Steen, nebo Vladimir Fedoseyev.

Kompletní dílo Antonína Dvořáka, které pro vydavatelství ONYX CLASSICS nahrál s Českým národním symfonickým orchestrem pod taktovkou Jamese Judda a s klavíristou Lukášem Klánským sklidilo excelentní kritiky. V příštím roce vyjde nahrávka Mozarta VC No.2 s vídeňským ORF a dirigentem Howardem Griffithsem. Hraje na housle N. Gagliano z roku 1770, velkoryse zapůjčeny od Fidula Foundation.

 


Fotogalerie

+1 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1284 Koncertů