Jana Sýkorová

Altistka Jana Sýkorová, sólistka Státní opery Praha od roku 1999 a Národního divadla od 2012, ztvárňuje role titulní – Carmen, Káča, Orlando, Faidra, Smrt, Sloní muž, Mignon, řadu z nich ve světové nebo české premiéře. K jejím profilovým rolím dále patří Fenena, Maddalena, Azucena, Ulrika, Suzuki či Ježibaba. Jako Carmen se představila v osmi inscenacích. V té Bednárikově v Národním divadle ji francouzský kritik označil za „jednu z nejzajímavějších současných Carmen“. V Praze jsme ji mohli vídat v rolích Carmen a Káči do covidové pauzy 2020.

Mezinárodní kritiku zaujala ve francouzské premiéře Petitgirardovy opery Joseph Merrick zvaný Sloní muž  2002 v Nice a na DVD labelu Marco Polo, vyhlášeném za „DVD února 2005“. V roce 2007 úspěšně debutovala jako Maddalena v  Královské opeře Covent Garden. Do Londýna se vrátila s rolí Mercédès a jako cover titulní role v Carmen, a je tak z naší současné pěvecké generace jediná, kdo na této prestižní scéně nastudoval více než jednu inscenaci. Maddalenu ztvárnila ještě v Nice a v Dijonu, Azucenu 2018 v Helsinkách. 2021 byla Maddalenou v premiéře Rigoletta z Národního divadla na ČT art.

Jana Sýkorová spolupracuje s předními orchestry a festivaly, jako sólistka vystupovala na symfonických koncertech ve Francii, Velké Británii, Španělsku, Itálii, Německu, Norsku, Dánsku, Polsku, na Slovensku a v Japonsku. Dvořákovo Stabat Mater přednesla mj. papeži Benediktu XVI. v Římě, Janáčkovu Glagolskou mši zpívala v tokijské Suntory Hall mj. i s NHK pod taktovkou dirigentské legendy Ch. Dutoit. Z mahlerovských kreací stojí za zmínku Symfonie č. 3 s J. Hrůšou a Symfonie č. 2 Vzkříšení s T. Netopilem. Cti provést Brahmsovu Altovou rapsodii, vrcholné dílo altového repertoáru, se jí dostalo od hvězdného dirigenta současnosti I. Metzmachera i od Nestora německých romantiků B. Klee. 

Na DVD natočila ještě Dvořákovu Svatou Ludmilu s G. Albrechtem a Glagolskou mši s B. Klee. Podílela se na CD nahrávkách Dvořákovy opery Tvrdé palice s J. Bělohlávkem, Glagolské mše s T. Netopilem a Dvořákova Requiem s P. Fialou, které získalo cenu japonské kritiky “Tokusen”. Verdiho Requiem zpívala poprvé na Podzimním festivalu duchovní hudby v Olomouci 2011, z dalších provedení stojí za zmínku Rheingau Festival 2013 a Národní divadlo 2019.   


Fotogalerie

+2 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1276 Koncertů