Janáčkova filharmonie Ostrava

Nový šéfdirigent Vasilij Sinajskij, hlavní hostující dirigent Petr Popelka a rezidenční sólista Lukáš Vondráček. S těmito výjimečnými akvizicemi vstupuje JFO do sezóny 2020/21. Loni se JFO představila v Hamburku, ve Vídni a s klavíristou Lukášem Vondráčkem a dirigentem Leošem Svárovským absolvovala úspěšné turné po Koreji. Tento malý výčet dokládá, že JFO je žádaným a úspěšným tělesem, které se rozhodně nespokojuje s dosaženými metami.

V nedávné minulosti zpívali s JFO Anna Netrebko či Jonas Kaufmann, taktovku drželi Antoni Wit, Michail Jurovskij. Renomé JFO zajišťuje zejména stovka „domácích“ prvotřídních hudebníků. Orchestr vyniká jedinečnou měkkostí smyčců a ostrým zvukem žesťové sekce. Ročně odehraje přes padesát koncertů pro domovské publikum v Ostravě, pravidelně je zván k účinkování na domácích i zahraničních festivalech a turné (v minulých letech to byl např. New York, Soul, Paříž, Peking, Mnichov, Čína, Německo, Španělsko, Itálie, Švýcarsko a Polsko).

V repertoáru JFO pochopitelně nechybí Leoš Janáček, jehož jméno orchestr s hrdostí nosí, Antonín Dvořák a další čeští skladatelé. Nahrávky JFO vyšly na hudebních nosičích u mnoha prestižních nahrávacích společností, orchestr vytvořil hudbu k několika filmům, spolupracuje s populárními domácími hudebníky (Tomáš Klus, Ewa Farna, Jarek Nohavica). Pozornost je soustředěna i na vzdělávací cykly pro mládež či seniory či výchovu nadaných sólistů a dirigentů, kteří dostávají možnost vystupovat s orchestrem v samostatné koncertní řadě.

JFO navazuje na tradici ostravského rozhlasového orchestru, který byl založen v dobách, kdy město navštěvovaly takové veličiny, jako Paul Hindemith, Sergej Prokofjev a Igor Stravinskij. Symfonický orchestr pak byl ustanoven v roce 1954. Velmi rychle si vybudoval pevnou pozici na domácí scéně a začal koncertovat i za hranicemi. Spolupracovali s ním například Václav Neumann, Karel Ančerl, Charles Mackerras, Plácido Domingo, José Carreras, Diana Ross, Rudolf Firkušný či Svjatoslav Richter.

Domovskou scénou JFO je Dům kultury města Ostravy. Zdejší prostory vystavěné na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století za účelem provozování kulturních akcí však nárokům publika ani orchestru dlouhodobě nestačí. Město Ostrava proto rozhodlo o výstavbě nového koncertního sálu. Půjde o první špičkový koncertní sál postavený v ČR po pádu komunismu. Autorem návrhu, který spojí dosavadní prostory s moderním koncertním prostorem, je špičkové architektonické studio Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts.

Více informací najdete na: www.jfo.cz


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1222 Koncertů