Jaromír Nosek

Studoval v Praze (Martin a Mirko Škampa, František Pišinger, Jiří Bárta, Jan Páleníček, Miroslav Petráš), Drážďanech (Wolfgang Emanuel Schmidt) a Madridu (Iagoba Fanló). Své umění si dále zdokonalil na mistrovských kurzech u Mstislava Rostropoviče, Borise Pergamenščikova či Davida Geringase. Byl soukromým studentem Stanislava Apolína. Svá studia završil po boku legendárního amerického violoncellisty Lynna Harrella. Obdržel opětovná pozvání na Piatigorského seminář v Los Angeles. Od roku 2005 je pravidelným hostem MHF Pražské jaro. Je držitel ocenění „New Master on Tour 2007“ ci „Europäische Förderpreis für Musik 2007“ a laureát Val Tidone Competition 2011 či Johannes Brahms Competition 2013.
Vystoupil na nejprestižnějších českých i domácích scénách a festivalech, účinkoval s uznávanými orchestry a sbory. Do roku 2016 zahrál Petr Nouzovský 1600 koncertů ve 40 zemích světa. Každoročně se představuje na 150 koncertech v České republice, Evropě, Asii, obou Amerikách a Rusku. Pravidelně spolupracuje se svou manželkou violistkou Kristinou Fialovou (CD ArcoDiva/2017), dále s cembalistkou Monikou Knoblochovou (CD Cube Metier/2005), harfenistkou Kateřinou Englichovou (CD Cube Metier/2010), akordeonistou Ladislavem Horákem (CD Supraphon/2014) anebo s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüll (CD ArcoDiva/2017). Premiéroval mnohá díla soudobých autorů (Petr Fiala, Marek Kopelent, Ondřej Štochl, Roman Haas, Jiří Teml, Miroslav Srnka, Sylvie Bodorová). Natočil 29 CD pro České i zahraniční nahrávací společnosti, pro Český rozhlas natočil přes 30 hodin hudby. Vedl workshopy anebo mistrovské kurzy na Steinhardt New York University a na konzervatořích a vysokých uměleckých školách v Limě, Ekaterinburgu, Atlantě, Wroclawi a Olomouci.
Od roku 2013 pedagogicky působí na letních mistrovských kurzech v Třeboni. V roce 2017 uspěl v konkurzu na místo pedagoga hry na violoncello na Pražské konzervatoři, kde předává své zkušenosti jednomu studentovi. Obdržel pozvánku k pedagogické činnosti na New York University Prague, kde od roku 2018 vyučuje.Hraje na violoncella „Georg Rauer 1921“ a „Josef Janeba 1936“. Jeho smyčce jsou z dílen Paula Weidhaase a Hermanna Richarda Pfretzschnera.
Petr Nouzovský byl v letech 2014/2016 rezidenčním umělcem Plzeňské filharmonie. S tímto orchestrem pod vedením dirigenta Tomáše Braunera vyšla 2CD kompletního provedení díla pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů u německé společnosti Dabringhaus und Grimm. Tato alba získala cenu za nejlepší CD roku 2017 Prague Classic Awards.


Fotogalerie

Partneři festivalu