Jarosław Bręk

V letech 1984–1996 zpíval v Poznańskich Słowikach pod vedením prof. Stefan Stuligrosz. Vystudoval pěvecké oddělení Hudební akademie ve Varšavě ve třídě prof. Jerzy Artysza. Byl vyznamenán svou univerzitou medailí Magna Cum Laude za vynikající umělecké úspěchy. Je laureátem ocenění v pěveckých soutěžích v Barceloně, Vercelli a Lisabonu. Rovněž byl oceněn Zlatým křížem záslohy, bronzovou medailí Gloria Artis, odznakem za zásluhy o polskou kulturu, čestným odznakem za zásluhy o Velkopolské vojvodství a čestným odznakem za zásluhy o Lubuské vojvodství.

Od roku 2000 je hlavním sólistou Varšavské komorní opery. Zpíval na jevištích Německa, Španělska, Itálie, Nizozemska, Rakouska, Rumunska, Kanárských ostrovů, Japonska, Libanonu, Ukrajiny, Bulharska, Ruska, Francie, Monaka, Švýcarska, Belgie, České republiky, Litvy, Lotyšska , Anglie a Izrael.  Spolupracoval s více než 150 orchestry a 200 sbory z celého světa, provedl přes 20 operních partů a přes 140 oratorií od C. Monteverdiho přes G. Verdiho, G. Mahlera až po K. Pendereckého.

Vystupoval s vynikajícími dirigenty: Giovanni Antonini, Benjamin Bayl, Tomasz Bugaj, Kai Bumann, Sylvain Cambreling, Agnieszka Duczmal, Edward Higginbottom, Jacek Kaspszyk, Jerzy Katlewicz, Michał Klauza, Igor Łacanycz, Jerzy Maksymiuk, Michel Plasson, Paweł Rophé, Antoni Ros-Marba, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Andriy Yurkevich, Alberto Zedda a mnoho dalších. Spolupracoval se skvělými orchestry vč. Berliner Philharmoniker, Symphoniker Hamburg, NDR Radiophilharmonie, BBC Concert Orchestra, Orquesta Sinfonica del Principado de Asturias, Real Filharmonia de Galicia,. Podílel se na premiérách děl J. Bruzdowicze, W. Kilara, K. Knittela, Z. Krauze, A. Kurylewicze, P. Łukaszewského, P. Mosse, M. Ptaszyńské, R. Twardowského.

Jarosław Bręk je vyhladávaným interpretem písňové tvorby. V roce 2001 provedl recitál s písněmi W. A. ​​​​Mozarta v Gran Teatre del Liceu v Barceloně a zvláštní událostí v jeho kariéře bylo v roce 2019 opakované provedení Winterreise (Zimní cesty) F. Schuberta za účasti herců- vypravěči: Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Wojciech Malajkat a Leszek Teleszyński (Královský zámek ve Varšavě, Národní hudební fórum ve Wrocławi, Pomořanská filharmonie v Bydhošti, Auditorium Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani).

Umělec natočil mnoho rozhlasových nahrávek (včetně BBC Radio, Radiodifusão Portuguesa, NDR Rundfunk) a také se podílel na nahrávkách více než 30 CD, opakovaně oceněných Fryderykem (2008, 2009, 2016, 2019) a cenou Zlatý Orfeus (2008, 2010, 2014). Nahrávka K. ​​Szymanowského Stabat Mater (Sbor a orchestr Národní filharmonie ve Varšavě pod vedením Antoniho Wita), kterou vydal NAXOS, byla v roce 2009 nominována na cenu Grammy.

Jarosław Bręk získal titul profesora umění v roce 2021. Vyučuje zpěv na Hudební akademii v Poznani. Je uměleckým ředitelem hudebních festivalů v Drezdenko a Krzyż Wlkp.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1279 Koncertů