Klavírní kvarteto Josefa Suka

Klavírní kvarteto Josefa Suka (Josef Suk Piano Quartet) vystoupilo od svého vzniku na mnoha významných světových pódiích, nevyjímaje festival „Pražské jaro“ v r. 2016, dále pak na koncertech v Itálii, Rakousku, Španělsku, Slovensku, Německu, Francii či Japonsku. Ansámbl byl založen houslistou Radimem Krestou v r. 2007 původně ve složení klavírního tria. V tomto obsazení dosáhl soubor řady ocenění na mezinárodních soutěžích, např. na J. Brahms Wettbewerb 2007 – 1.cena, Premio Rovere d’Oro 2008 – 1.cena a Val Tidone Music Competitions 2010 – 1.cena. Od druhé poloviny r. 2012 hraje ansámbl v obsazení klavírního kvarteta. V této podobě dosáhl vítězství na mezinárodních soutěžích Concorso Salieri-Zinetti 2013 ve Veroně – 1.cena a na jedné z nejprestižnějších tohoto oboru „ACM Premio Trio di Trieste“ v r. 2013 – 1.cena. Soubor je též nositelem „Ceny Českého spolku pro komorní hudbu“ nejlepšímu komornímu souboru za rok 2014. Ansámbl byl dvakrát za sebou (v r.2019 a 2020 ) nominován na prestižní cenu „Classic Prague Awards“ v kategorii „Komorní výkon roku“, nominovány byly tři soubory z celé ČR. V letech 2014 a 2015 natočilo kvarteto dvě CD pro italské vydavatelství s hudbou J. Brahmse, G. Mahlera a G. Faurého a v r. 2017 své nové české CD u společnosti Supraphon s hudbou Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Toto CD bylo oceněneno jako „Disc of the week na BBC radio 3 (2017) a „Recordings of the Year“ na MusicWeb International (2018).  V sezóně 2019-2020 bylo Klavírní kvarteto Josefa Suka rezidenčním souborem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a v březnu 2022 soubor opětovně v rámci prestižní sezóny České filharmonie uskuteční svůj recitál ve Dvořákově síni Rudolfina. 

Kvarteto je pojmenováno podle houslisty Josefa Suka (1929-2011), jedné z největších osobností houslové generace 20. století , vnuka skladatele Josefa Suka a pravnuka Antonína Dvořáka. Kromě klasického repertoáru kvarteto pravidelně premiéruje skladby, jenž mu věnovali významní soudobí skladatelé jako Michal Müller, Jean-Luc Darbelay, Max E. Keller, Matteo d´Amico, Jiří Gemrot nebo Marta Jiráčková. Na svých koncertech vystupuje soubor také v obsazení klavírního nebo smyčcového tria (pod názvem Josef Suk Trio).

Členové Josef Suk Piano Quartet – CV 

Veronika Böhmová, 1985, klavír, 

absolventka Konzervatoře v Českých Budějovicích u prof. Marie Šimkové Kotrčové, HAMU v Praze (magisterského i doktorského studia) ve třídě prof. Ivana Klánského a Meisterklasse ve třídě prof. Arkadi Zenzipéra na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. Absolvovala mistrovské kurzy u L. Bermana, M. Béroffa, K. Hellwiga, E. Indjice, A. Kouyoumdjiana, R. Lehrbaumera, D. Livelyho, G. Sandora, S. Sheja, T. Vasaryho. Je laureátkou řady národních a mezinárodních soutěží, mezi její největší úspěchy patří postup mezi 32 nejlepších klavíristů světa na soutěži Artura Rubinsteina v Tel Avivu v roce 2014, 2. cena na soutěži Antona G. Rubinsteina v Drážďanech v roce 2012, postup do semifinále na soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 2010 a 2. cena na soutěži Maria Canals v Barceloně v roce 2007. Se svými recitály se Veronika představila publiku v České republice (Pražské jaro, Pražský podzim), Rakousku, Německu, Bulharsku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Francii, Švýcarsku, USA, Mexiku, Japonsku a Číně. V roce 2014 natočila pro Supraphon CD se skladbami od Sergeje Prokofjeva a Igora Stravinského. Pravidelně spolupracuje s předními evropskými i světovými orchestry a na svém repertoáru má v současné době 30 klavírních koncertů. V roce 2016 debutovala po boku izraelského dirigenta Lahava Shaniho s Českou filharmonií klavírním koncertem Josefa Páleníčka. Vystoupila mimo jiné i ve slavné koncertní síni Isaac Stern Auditorium – Carnegie Hall v New Yorku. Veronika Böhmová je vyhledávanou komorní hráčkou, pravidelně spolupracuje s Kinsky Trio Prague, německým trumpetistou Oliverem Lakotou, či polským souborem Silesian String Quartet. Je stálou členkou souboru Josef Suk Piano Quartet. Jako pedagožka působí na Pražské konzervatoři, kde vyučuje hlavní obor klavír. 

 

Radim Kresta, 1974, housle, 

absolvent Konzervatoře v Brně u prof. Bohumila Kotmela st. a HAMU v Praze pod vedením prof. Václava Snítila. Soukromě studoval u Koganova žáka prof. Valerie Gradowa v Mannheimu a prof. Emi Ohi Resnick v Amsterdamu. Absolvoval sólové mistrovské lekce u Václava Hudečka, Pinchase Zukermana, Felixe Andreiewského, Semiona Yaroschevice a mistrovské lekce komorní hry u Jindřicha Pazdery (Stamicovo kvarteto), Dany Vlachové (České trio), Artemis Quartetu, Ralpha Gothóniho, Jacquese Ammona, Maurice Bourgue aj. Sólově vystupoval s Komorním orchestrem Berg, s Pražskou komorní filharmonií, s Pražským komorním orchestrem, s Komorním orchestrem Pavla Haase aj. Jako koncertní mistr působil v Komorním orchestru Berg, v Komorním orchestru Pavla Haase, který založil a v Pražském komorním orchestru. V rámci abonentního cyklu 2014/2015 České filharmonie byl také pozván na post hostujícího koncertního mistra tohoto nejvýznamnějšího českého orchestru. V sólových soutěžích oceněn např. na „Prix Mercure v Rakousku (2.cena) v roce 1996, Čestným uznáním v soutěži „Pražské jaro 1997″. Je zakladatelem souboru Josef Suk Piano Quartet, ve kterém působí dodnes. V roce 2006 založil původně klavírní trio, se kterým záhy zvítězil na Johannes Brahms Wettbewerb 2007 v Rakousku – 1. cena a dalších mezinárodních soutěžích. Od roku 2012 hrál tento ansámbl v obsazení klavírního kvarteta. V této formaci dosáhl dalších vynikajících úspěchů v podobě dvou vítězství na mezinárodních soutěžích – v květnu 2013 na Concorso Salieri-Zinetti ve Veroně – 1.cena a v září 2013 na jedné z nejprestižnějších tohoto oboru „ACM Premio Trio di Trieste“ – 1.cena. V letech 2018-2019 byl  Kresta také členem Smetanova tria, se kterým vystoupil v nejvýznamnějších sálech doma i v zahraničí (jako např. londýnské Wigmore hall a mnoha dalších). Se svým souborem Josef Suk Piano Quartet natočil několik CD pro Supraphon a Limen a uskutečnil nahrávky pro Český a Italský rozhlas. Jako pedagog působí na Pražské konzervatoři, kde vyučuje hlavní obor housle. 

 

Eva Krestová, 1984, viola, 

absolventka Konzervatoře v Brně u prof. Rudolfa Šťastného a HAMU v Praze pod vedením prof. Jindřicha Pazdery. Jako vyhledávaná komorní hráčka získala několik ocenění ze soutěží komorní hudby, např. na Maria Yudina Competition, Rusko; Charles Hennen Concours, Holandsko; Rovere d´Oro, Itálie. Absolvovala mistrovské kurzy u prof. Niklase Schmidta, Miró Quartetu aj., soukromě studovala komorní hudbu u prof. Ivana Klánského. V minulosti byla houslistkou smyčcového kvartetu Pavel Haas Quartet, se kterým procestovala celý svět (zahrála si například v Carnegie Hall v New Yorku, ve Wigmore Hall v Londýně, v Herkulessaal v Mnichově nebo v Louvre v Paříži) a získala nejvyšší ocenění “Gramophone Award”, Diapason d´Or l Anée a další.. Natočila několik CD nosičů pro společnosti Supraphon a Arco diva a nahrávala také pro BBC, japonskou televizi NHK a Českou televizi. V současné době hraje v souborech Puella Trio (jako houslistka), Kaprálová Kvartet a od roku 2011 v souboru Josef Suk Piano Quartet (jako violistka) s nímž dosáhla dalších mezinárodních úspěchů. V letech 2014-2016 byla vedoucí violové sekce Pražského komorního orchestru, jako výpomoc účinkovala např. ve Slovenské filharmonii, Wiener KammerOrchester a dalších orchestrech. Nyní je violistkou Orchestru Národního divadla v Praze. 

 

Matěj Štěpánek, 1988, violoncello

absolvent Konzervatoře v Pardubicích pod vedením prof. Josefa Krečmera, HAMU v Praze ve třídě Miroslava Petráše a Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech u Emila Rovnera. Na mistrovských kurzech sbíral inspiraci od osobností jak jsou Michaela Fukačová, Petr Prause, Vida Vujic, Avedis Kouyoumdjian, Johanněes Meissl a mnoho dalších. V letech 2007-2014 absolvoval Orchestrální akademii České filharmonie jako stážista a hostující hráč. Jako sólista vystupoval např. s PKF – Prague Philharmonia, s Filharmonií Hradec Králové, s komorním ansámblem Barocco Sempre Giovane, se souborem L’Armonia Terrena a jinými.  Získal řadu soutěžních ocenění jak sólových, tak i v oblasti komorní hry, která se postupně stala těžištěm jeho umělecké činnosti. V letech 2017-18 působil ve Wihanově kvartetu, se kterým vystupoval na mnoha prestižních světových pódiích a festivalech. Je členem Sedláčkova kvarteta, které se zabývá i hudbou soudobých a méně známých autorů (viz. nahrávka fascinujících kvartetů Rafaela Kubelíka), dále souboru Barocco Sempre Giovane a stálým violoncellistou Josef Suk Piano Quartet. Spolupracuje i s umělci a soubory napříč žánry, např. flétnistou Jiří Stivínem, Prague Cello Quartet, od roku 2015 je členem „Gare“ zpěvačky, skladatelky a všestranné umělkyně Gabriely Vermelho.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů