Koncertní sbor Permoník

Permoník Karviná – to je 7 sborů a 230 zpěváků z Karviné a širokého okolí, který vznikl v roce 1966, jeho zakladateli jsou Eva a Ivan Šeinerovi.

Na koncertech, soutěžích a festivalech doma i v zahraničí Permoník propaguje především vynikající českou soudobou sborovou tvorbu. Čeští i zahraniční skladatelé Permoníku své skladby nezřídka svěřují k premiérovému provedení. Na české scéně sbor úzce spolupracoval s Milanem Báchorkem, Iljou Hurníkem, Janem Jiráskem, Ivanou Loudovou, Otmarem Máchou, Irenou Szurmanovou či Janem Vičarem. Ze zahraničních autorů jmenujme Igora Vitaljeviče Katajeva (Rusko), Ofera Ben-Amotse (USA), Dr. Aleca Schumackera z Hawai Pacific University a Naoto Aizawu (Japonsko).

Permoník bývá často hostem komorních i symfonických orchestrů – Janáčkovy filharmonie Ostrava, orchestru FOK, Janáčkova komorního orchestru, komorního orchestru Czech Virtuosi, Zlínské filharmonie, orchestru souboru Muzikál Národního divadla moravskoslezského a dalších.

Ve spolupráci s těmito orchestry  se podílí na provádění symfonií, mší, oratorií i kantát – např. Lisztova Dantovská symfonie, Mahlerova 3. symfonie, Pergolesiho  Stabat Mater, Vivaldiho Gloria in D, Honeggerova Vánoční kantáta a Johanka z Arku, Hurníkova Missa Vinea Crucis, Brittenova kantáta Sv. Mikuláš, Kim André Arnesenův Magnificat,  Rutterovo  Magnificat, Jenkinsnův Adiamus, Báchorkova Hukvaldská poema, Rybova Česká mše vánoční a další.

Permoník spolupracoval s mnoha dirigenty např. Otakarem Trhlíkem, Martinem Turnovským, Oldřichem Bohuňovským, Lubomítem Mátlem, Serge Baudo, Jiřím Bělohlávkem, Petrem Šumníkem, Paolem Gattem, Stanislavem Vavřínkem, Markem Prášilem, Jakubem Žídkem, Chuhejem Iwasakim, Janem Kučerou a dalšími.
Permoník se věnuje také spolupráci s umělci z oblasti nonartificiální hudby. Sbor spolupracoval s tenorsaxofonistou Michalem Žáčkem, Tomášem Klusem, skupinou Mirai, Petrem Bendem, Ewou Farnou, Davidem Stypkou, Vladivojnou la Chiou, Tomášem Kočkem, Jaromírem Nohavicou, Štěpánem Kozubem, Jiřím Krhutem, tributovou skupinou Queenie, Hanou Fialovou dvojnásobnou držitelkou ceny Thalie a dalšími.

Značnou část svého repertoáru Permoník zaznamenal na 19 CD. Permoník byl v roce 2018 poctěn získáním Ceny Jantar – cenou za přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje – v kategorii Hudební těleso roku. Sbor také obdržel od Unie českých pěveckých sborů ocenění Sbor roku 2019.

Uměleckou vedoucí je paní Eva Šeinerová, sbormistryněmi jsou Martina Juríková a Karina Grimová, na klavír doprovází Jakub Šotkovský. Prezidentem Permoníku je Petr Kazík.

Permoník zpíval v 18 zemích, ve známých v koncertních sálech v Shizuoce, Fuji a Tokiu, třikrát v newyorské Carnegie Hall nebo v Sydney Opera House. Na koncertech v Evropě od Švédska po Řecko, od Anglie po Rusko, v Japonsku, Číně, Jižní Koreji, Austrálii i USA se Permoník snaží o naplnění svého motta – ZPÍVÁNÍ JE RADOST.


Fotogalerie

+5 fotografií
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1254 Koncertů