Lawrence Foster

Lawrence Foster slavil v sezóně 2019/20 sedmý rok jako hudební ředitel Opéra de Marseille a zároveň svůj první rok jako umělecký ředitel a šéfdirigent Symfonického orchestru Národního polského rozhlasu. Je známý pro své expresivními výkony. Má za sebou dlouhou kariéru v USA, Evropě a Asii. Je mistrem a znalcem hudby George Enescu: „Zdá se, že Lawrence Foster byl na tuto planetu seslán, aby dirigoval Enescovu hudbu.“- The Telegraph.

Svoje působení se Symfonickým orchestrem polského rozhlasu zahájil na prestižním festivalu George Enescu, kde představil hudbu Adriana Popa, Chopina a Lutosławského. Během sezóny dirigoval kompletní Schumannovy symfonie, klavírní koncerty Liszta, Berliozovo Romea a Julii, nebo Ravela. Podílel se na Beethovenově výročí 250 let s třetí a devátou symfonií, nebo dirigoval repertoár od Vivaldiho, Mozarta a Mendelssohna po Čajkovského, Enesca a Bartóka.

Po úspěšném desetiletém působení ve funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta Gulbenkianova orchestru je nyní jeho laureátem. Absolvoval rozsáhlé turné s orchestrem a jejich společná diskografie zahrnuje řadu nahrávek pro Pentatone Classics, včetně vysoce ceněných nahrávek Verdiho Otella a houslových děl Brucha, Chaussona a Korngolda s Arabellou Steinbacherovou. Rovněž zastával hudební ředitelství v Orquestra Simfònica de Barcelona, ​​Orchester Philharmonique de Monte Carlo, Houston Symphony, Orchester de Chambre de Lausanne, Orchester et Opéra National de Montpellier a hudebním festivalu a škole Aspen.

Spolupracoval s orchestry jako Konzerthausorchester Berlin, Orchester Philharmonique de Radio France, Copenhagen Phil, Helsinki Philharmonic and Czech Philharmonic orchestras, Orchester symphonique de Montréal, Hong Kong Philharmonic Orchestra a Filarmonica Arturo Toscanini of Parma.

Kromě nahrávek s Gulbenkianovým orchestrem obdržel pochvalu za řadu nahrávek s Pentatonem, včetně raných symfonií Schuberta s Kodaňskou filharmonií, Strausse Zigeunerbarona a Die Fledermaus s NDR Radiophilharmonic či Martinů Double Concertos.

Foster, který se narodil v Los Angeles rumunským rodičům, pracoval jako umělecký ředitel festivalu George Enescu v letech 1998 až 2001. V roce 2003 byl vyznamenán rumunským prezidentem za služby rumunské hudbě.

Partneři festivalu