Český herec, moderátor, hudební skladatel, zpěvák a kytarista se narodil 18. prosince 1957 v Praze. Jeho otcem je nedávno zesnulý skladatel Petr Eben (zemřel 24.10.2007) a jeho strýcem je další český skladatel Ilja Hurník. Marek má dva bratry, staršího Kryštofa (*1954) a mladšího Davida (*1965). K herectví se poprvé dostal v roce 1969 v šesti-dílném seriálu KAMARÁDI v roli Válečka a o čtyři roky později v jeho pokračování. V roce 1977 hraje v televizní pohádce O LÍNÉM HONZOVI roli Honzy, maminku mu hrála Dana Medřická a krále Jiří Sovák.

V roce 1979 dokončil studium na Státní konzervatoři v oboru hudebně-dramatickém a přijímá angažmá v Divadle V. Nezvala v Karlových Varech a později i v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně. Se svými bratry se kterými založil hudební skupinu Bratři Ebenové získal v témže roce interpretační cenu v Olomouci na trampském a folkovém festivalu Porta. V roce 1981 získává dvě ceny “Mladá osobnost roku“ a “Tip Melodie“. O rok později si bere za manželku herečku Markétu Fišerovou, se kterou je ženatý dodnes. Společně si zahráli v romantickém televizním filmu TVÁŘ ZA OKNEM z roku 1985. V roce 1986 Markova žena Markéta těžce onemocněla a skončila na invalidním vozíku i přesto ale manžela doprovází na různých akcích.

V roce 1983 se Marek stává členem pražského Divadla Ypsilon ve kterém setrval až do roku 2002. Zahrál si zde v několika inscenacích např. Divadlo za časů Nerona a Seneky, Sebevrah nebo Mozart v Praze (1991), k dalším dvěma inscenacím Vosková figura a Amerika složil i hudbu. Hudbu ale píše i pro jiná divadla. Je autorem hudby k inscenacím Othello, Matěj Poctivý a pro ND Zimní pohádka. Se svými bratry vydal tři desky: Malé písně do tmy (1984), Tichá Domácnost (1995) a Já na tom dělám (2002). Společně se pak podíleli i na “LP“ Adventní písně a koledy s Martou Kubišovou. Jejich poslední album bylo oceněno Zlatou a dvojnásobně Platinovou deskou. V roce 2004 jim vyšlo i dvd Ebeni v zahradě, což je záznam z koncertu, který se uskutečnil v Ledeburské zahradě pod Pražským hradem.

V letech 1986 – 1991 si zahrál v několika televizních pohádkách např. BALÓNOVÁ POHÁDKA, O PRINCI BEČKOVI nebo ZÁLETY KOŇSKÉHO HANDLÍŘE. V letech 1991 – 2001 moderoval pořad TÝTÝ a získal zde následující ceny. Třikrát byl bronzový a jednou stříbrný v kategorii “bavič-moderátor zábavných pořadů“, v kategorii “moderátor publicistických pořadů“ byl dvakrát zlatý, čtyřikrát stříbrný a dvakrát bronzový. Jako absolutní vítěz se stal dvakrát v rocích 2001 a 2003. Jako moderátor se v ČT každý měsíc objevoval v historické soutěži O POKLAD ANEŽKY ČESKÉ, která byla vysílána v letech 1993 – 2003. Od roku 1994 uváděl zábavný pořad na tehdy začínající tv Nova RUSKÁ RULETA, kde dvojice Lábus/Kaiser hrála tři vylosované scénky z osudí a pokaždé měli na přípravu zhruba tři minuty.

Od roku 1998 má v ČT vlastní televizní talk-show NA PLOVÁRNĚ, což je zhruba 25 minut klidného a příjemného povídání s různými lidmi, různých profesí (např. Bill Gates, Václav Havel, Genesis, Dalajláma). Pořad vyšel i knižně. V poslední době je znám především díky společnému moderování s herečkou Terezou Kostkovou v hudebně-tanečním pořadu STARDANCE a každé léto ho vídáme v pořadu FESTIVALOVÉ VTEŘINY z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde jako moderátor celé akce působí již od roku 1996. Můžeme ho také vidět jako stálého hosta v Divadle Ypsilon v inscenacích Praha Stověžatá, Prodaná nevěsta či Mozart v Praze.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1279 Koncertů