Marek Kozák

Klavírista Marek Kozák (1993) je studentem Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského.

Mimořádné nadání projevil Marek Kozák už ve čtyřech letech, kdy začal navštěvovat Základní uměleckou školu v Brušperku a ve Frýdku-Místku; úspěšně se zúčastňoval klavírních soutěží a projevoval svůj talent i v oborech varhany a kompozice. Od patnácti let studoval na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě klavír u Moniky Tugendliebové a varhany u Martiny Zelové.

V únoru 2018 se stal vítězem Evropské klavírní soutěže v Brémách, kde získal také cenu publika a zvláštní ocenění za provedení soudobé skladby. K jeho dalším významným úspěchům náleží účast v semifinálovém kole uznávané chopinovské soutěže ve Varšavě a 2. cena na prestižní soutěži Pražského jara v roce 2016, kde byl oceněn také za provedení soudobé skladby Kejklíř českého autora Adama Skoumala.

V roce 2008 se ve svých 15ti letech stal vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě, kde také získal cenu za varhanní improvizaci. V oboru klavír během studia zvítězil na soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích, na Mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec mu bylo uděleno ocenění za provedení Beethovenovy skladby, na Brněnské klavírní soutěži dostal titul absolutního vítěze a také cenu za interpretaci díla Ference Liszta.

Z významných úspěchů Marka Kozáka jmenujme dále 1. cenu na Mezinárodní klavírní soutěži Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních z roku 2013 a 3. cenu na chopinovské soutěži v Darmstadtu; o rok později získal 1. cenu na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni.

Od sezony 2013/2014 byl na Listině mladých Českého hudebního fondu. Vystoupil s předními českými orchestry, mj. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Moravskou filharmonií Olomouc, Brněnskou filharmonií, Komorní filharmonií Pardubice, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Hradec Králové, Plzeňskou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a dalšími. Jako sólista pravidelně koncertuje u nás i v zahraničí.

Absolvoval četné mistrovské kurzy pod vedením světoznámých klavírních virtuózů, byli to Eugen Indjic, Murray Perahia, Garrick Ohlsson, Ivan Klánský a další.

V březnu letošního roku se chystá jeho první profilové CD u společnosti ArcoDiva se skladbami J. Haydna, F. Chopina, C. Francka a A. Skoumala.

Od roku 2017 působí jako pedagog na Gymnáziu a hudební škole hl. města Prahy.

Více informací najdete na: www.marek-kozak.cz


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1257 Koncertů