Marek Kozák

Jméno pianisty Marka Kozáka je obvykle spojováno s neomylnou technikou, smyslem pro proporce a gradaci, s bohatou paletu rejstříků, obrovskou muzikalitou a vnitřní pokorou k notovému zápisu. Na koncertní pódia vnáší noblesní interpretační kulturu a posluchače si podmaňuje schopností „předat s velkou pokorou a bez okázalých gest to, co chtěl skladatel vyjádřit“. (M. Bátor, ČRo Vltava)

Hudební cesta devětadvacetiletého pianisty Marka Kozáka se dlouhodobě pojí s úspěchy v mezinárodních soutěžích. V červnu 2021 se stal laureátem mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu, jedné z nejprestižnějších a nejobtížnějších. V roce 2019 byl finalistou Busoniho soutěže v Bolzanu, v 2018 zvítězil na Evropské klavírní soutěži v Brémách, odkud si přivezl také cenu publika. Na soutěži Pražského jara v 2016 získal 2. místo a ocenění za provedení soudobé skladby Kejklíř Adama Skoumala. O rok dříve byl semifinalistou Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě, nejlépe obsazeném klavírním klání na světě.

Marek Kozák pravidelně hostuje u všech předních českých orchestrů i v zahraničí. V letech 2021 a 2022 vystoupil s recitálovými programy na MHF Leoše Janáčka v Ostravě, na MHF Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Svatováclavském hudebním festivalu (SHF), v rámci Mezinárodního klavírního festivalu R. Firkušného nebo recitálové řady Slovenské filharmonie.

V sezóně 2022-23 uslyšíme Marka na recitálech v pražském Rudolfinu v rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba, dále ve Švýcarsku a Německu. Na MHF Smetanova Litomyšl v červnu 2023 přednese první díl Bachova Dobře temperovaného klavíru. Markova obliba v objevování opomenutých klavírních skladeb vyústila v nastudování, nahrání a několikero provedení klavírního koncertu Karla Kovařovice, koncertu Vítězslavy Kaprálové či Pavla Bořkovce.

Marek Kozák je absolventem klavírní třídy profesora Ivana Klánského na HAMU v Praze a sám se nyní věnuje pedagogické činnosti na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy. V roce 2018 vydal své první profilové CD (ArcoDiva) se skladbami Josepha Haydna, Fryderyka Chopina, Césara Francka, Sergeje Rachmaninova a Adama Skoumala.


Fotogalerie

+3 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů