Marián Lejava

Slovenský dirigent, skladatel a pedagog, studoval dirigování a skladbu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Ondreje Lenárda a Vladimíra Bokese. Poté se účastnil mistrovských kurzů mnoha skvělých dirigentů, jako například Zsolt Nagy, Günter Herbig, Peter Eötvos, Iván Fischer a u skladatelů jako je Tristan Murail, Erich Urbanner, Klaus Huber, Christian Wolff a množí další.
Jako dirigent Lejava v posledních patnácti letech premiéroval více než sto komorních, orchestrálních a scénických skladeb domácích i zahraničních skladatelů. Mnohé z nich za jejich úzké, osobní spolupráce (E. Sharp, D. Dramm, I. Matsushita, V. Cordero, početní slovenští autoři a mnozí další).
Je hostujícím dirigentem ve Slovenském národním divadle od roku 2006, ve Slovenské filharmonii od roku 2007, ve Státní filharmonii Košice od roku 2011 a ve Státní opeře Košice od roku 2014.
Od roku 2014 je Lejava šéfdirigentem ansámblu Prague Modern. V letech 20

05–2007 šéfoval ansámbl Melos Etos a v letech 1999–2009 vedl soubor VENI.
Lejava je ideovým otcem, zakladatelem a dirigentem VENI ACADEMY (2010–2015) – platformy pro vzdělávání mladé generace hudebníků na poli současné hudby. V rámci VENI ACADEMY vyhrál cenu RADIO_HEAD AWARDS 2013 za nejlepší album roku v kategorii Klasická hudba za desku Rolling Tones/In Zarter Bewegung. O tři roky později obdržel ve stejné kategorii za desku s Szymanowského a Bergovými koncerty pro housle a orchestr, kterou nahrál s Milanem Paľou a Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, cenu za album roku.
Jako dirigent projel Evropu, Japonsko a Čínu s jak koncertními, tak operními kusy.
Lejava se doposud podílel na natáčení více než dvaceti CD převážně současné hudby včetně světových premiér pro Naxos a slovenská vydavatelství. Na albu Chant d‘ Amour (2006) vyšla jeho vlastní komorní hudba.
Mezi lety 2007 a 2014 byl Lejava vedoucím a dirigentem Operního studia na V

ysoké škole múzických umění v Bratislavě, kde od roku 2007 vyučuje dirigování i kompozici. Rovněž přednášel hudební analýzu na Katedře muzikologie na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, skladbu na Akademii v portugalském Aveiru a na pražské Akademii múzických umění.

Více informací najdete na: www.marianlejava.com


Fotogalerie

 

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1276 Koncertů