Martina Janková je především známá jako mozartovská a barokní interpretka, což dokazuje účinkování v Mozart-Da Ponte-Cyklu (Zuzanka, Despina, Zerlina) pod taktovkou slavného Franze Welsera-Mösta jak v Curyšské opeře, tak s The Cleveland Orchestra v USA, jakož i na Salcburském Festivalu 2013–16, kde byla za Zuzanku a Despinu mezinárodním tiskem nejvýše ohodnocena. Mimo jiné s velkým úspěchem debutovala v roce 2016 v Milánské La Scale v hlavní roli Belezzy (Krásy) v Händlově Triumfu času a pravdy.V březnu 2016 byla taktéž mezinárodním tiskem vysoce oceněna za hlavní roli v Mozartově Il Re Pastore pod vedením W. Christie na evropském turné s Les Arts Florissants. V roce 2017 debutovala jako Mélisande ve scénické inscenaci Debussyho opery Pélleas et Mélisande režiséra Yuvala Sharona s The Cleveland Orchestra pod taktovkou Franze Welsera-Mösta v USA.
Pod vedením N. Harnoncourta zpívala až do roku 2015 v mnoha operních i koncertních projektech, např. jako Celia (Mozart: Lucio Silla) na festivalech Wiener Festwochen nebo Purcellova Fairy Queen na Styriarte v Grazu, v Haydnově Stvoření na Salcburském Festivalu, či v Bachových pašijích a kantátách ve Vídeňském Musikvereinu. K její další parádní roli patří Janáčkova Liška Bystrouška, kterou na sebe upozornila již v Grand Théâtre de Genève, v Curyšské opeře, stejně jako s The Cleveland Orchestra v USA pod vedením Franze Welsera-Mösta, se kterým tuto roli prezentovala na velkém evropském turné ve Vídni, Luxembourgu a Mnichově. K jejím další rolím patří mj. Mozartova Pamina (Kouzelná flétna), Rosina (La finta semplice), Serpetta (Zahradnice z lásky), Madame Silberklang (Divadelní ředitel), Ilia (Idomeneo), Haydnova Celia (La fedelta premiata), Humperdinckova Mařenka (Perníková chaloupka), Verdiho Nanetta (Falstaff), Händlova Angelica (Orlando), Gluckova Euridice (Orfeus a Eurydika), Beethovenova Marzelline / Leonore (Fidelio), Monteverdiho Drusilla, Giunone a Fortuna (Návrat Odysea, Korunovace Poppey) a Rossiniho Sophia (Il Signor Bruschino), které zpívala jak v Curyšské, tak i v Ženevské opeře, Pařížské Champs-Elysées, italské Maceratě a v ND Praha. V březnu letošního roku (2018) se podílela na zřejmě prvním provedení Koželuhovy opery Gustav Vasa, (symbolicky 200. výročí úmrtí skladatele), jako představitelka hlavní role Kristýny, pod vedením Aapo Häkkinena s Helsinským barokním orchestrem v Helsinkách.
Jako koncertní pěvkyně spolupracovala mj. s Berlínskou, Mnichovskou, Českou a Izraelskou filharmonií, Gewandhaus Orchestrem Lipsko, RSO Frankfurt a Berlín a různými barokními ansámbly jako La Cetra Basel, La Scintilla Zürich, Collegium 1704, Bach Consort Wien a Concentus Musicus Wien např.na festivalech: Baden-Baden, Lucerne Festival, Pražské Jaro, Barokní festivaly v Halle, Schwetzingenu, Melku a Styriarte v Grazu.Martina Janková je vášnivou písňovou interpretkou a s recitály vystoupila v Londýnské Wigmore Hall, na Pražském jaru, Salcburském Festivalu, Styriarte v Grazu, Rheingau Festivalu, Musiques en Eté v Ženevě, v Curyšské opeře a Komorních večerech v Bazileji a v Bernu. Na CD vyšly její Bachovy Kantáty s J. E. Gardinerem a V. Luksem, stejně jako řada písňových recitálů, Straussova opereta Simplicius pod vedením F. Welsera-Mösta a Mahlerova 4. symfonie pod taktovkou H. Wolffa. Na DVD vyšel celý Mozart-Da Ponte-Cyklus z Curyšské opery a Salcburského Festivalu, stejně jako Händlův Orlando a Resurrezione a Straussův Simplicius. Nedávno se podílela na provedení Mahlerovy 2. symfonie a Ravelovo dílo Kaddisch ve Varšavské filharmonii s Katovickou filharmonií, Brahmsova Requiem s Filharmonií Brno, mozartovského gala s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně, písňovém programu na Styriarte festivalu v Grazu, písňových večerech na festivalech Murten Classic a turné s Cecilií Bartoli.
Nyní se vrátila z pěveckých kurzů na festivalu Jarmily Novotné a dále ji čeká Händlův Mesiáš s ZKO v barcelonském Palau de la Musica, bachovské turné s Nathalií Stutzmann po Jižní Americe a Schubertova mše Es dur s The Cleveland Orchestra pod vedením Franze Welsera-Mösta v USA.

Více informací najdete na: www.martinajankova.com


Fotogalerie

+2 fotografie

Partneři festivalu