Musica Folklorica (Miroslav Kolacia – housle, Pavel Popelka– housle, Michal Uhříček – viola, Martin Slovák – kontrabas, Petr Pavlinec – cimbál) vznikla v roce 2001 jako čistě instrumentální formace zabývající se interpretací skladeb určených pro cimbál s doprovodem. V tomto období nahrála CD Petr Pavlinec – Cimbál sólo a ve spolupráci s tárogatistou a klarinetistou Jaroslavem Čajkou desku nazvanou Musica Folklorica (od této chvíle se ustálil i název kapely). Na následujících projektech začala Musica Folklorica spolupracovat s významnými folklorními zpěváky z Horňácka a okolí a paradoxně tak opustila ryze instrumentální orientaci. Vlastním nákladem vydala desku Boła zima, velká metelica. Ze spolupráce s Indies Scope vzešel recitál Luboše Holého Rabudeň, rabudeň, dále vánoční Počúvajte, co vám povím a „ščeglivé“ album Spal bych, spal bych, žena mi nedá. Dále následovalo CD Veroniky Malatincové Ej, ženy, ženy, poradteže mi a Opýtaj sa Malana v podání Martina Prachaře. CD Nejen zahrádečky, na kterém doprovází Musica Folklorica horňáckého zpěváka Dušana Holého, bylo v roce 2015 nominováno na žánrového Anděla. Ve spolupráci s kopaničárským zpěvákem Jaroslavem Hargašem kapela vydala vlastním nákladem CD Od Myjavy Zatím posledním počinem kapely je CD Majstr (Indies Scope), kde doprovází ikonu horňáckého folkloru Martina Hrbáče. Kapela přispěla tak několika nahrávkami do několikadílné série Antologie moravské hudby (Indies Scope), především do posledního dílu Smrti, milá smrti.
Domovským místem Musiky Folkloriky je horňácká obec Velká nad Veličkou, do přilehlého moravsko-slovenského pomezí lze rovněž situovat převážnou část repertoáru kapely. V rámci ethno-metalové formace Chiasmatic vznikla například skladba Temptament, která získala ocenění v anketě Břitva 2009 a stříbrnou příčku v soutěži International Songwriting Competition 2013 v kategorii World Music. Musica Folklorica spolupracovala také se Zdeňkem Vřešťálem a kapelou Neřež, přispěla též cover verzí písně Sluneční hrob na projekt Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík. Nelze nevzpomenout experimentální odbočku kapely využívající netradiční hudební nástroje vlastní výroby většinou prezentovaných pod označením Keramorchestr.
Musica Folklorica patří mezi hudební tělesa, která nejenže překračují hranice žánrů, ale také sahají po nových možnostech propagace folkloru a jeho přiblížení široké veřejnosti, zejména díky výpravně pojatým folklorním videoklipům. V rámci koncertu s kapelou zazpívají Martin Prachař, Sára Slováková a ženský sbor Oskoruša.