Musica Gloria

Musica Gloria je mladý, pulzující barokní instrumentálně-vokální soubor vedený Beniaminem Paganinim (flauto traverso, barokní positiv, maestro al cembalo) a Nele Vertommen (barokní hoboj, zobcová flétna, který byl založen v Bruggách v roce 2006. Soubor si klade za cíl přiblížit posluchačům starou hudbu působivým, živým, barevným a historicky poučeným způsobem na (kopiích) historických nástrojů. Repertoár Musica Gloria sahá od raného po pozdní baroko a od nejznámějších po nejméně známá díla. Přinášet strhující, vyvážené a kvalitně zpracované programy je pro soubor nutností. V závislosti na programu a projektu tvoří Musica Gloria dva až čtyřicet a více mladých nadšených sólistů. Musica Gloria vědomě volí přístup založený na respektu a odpovědnosti k hudbě, hudebníkům, všem ostatním zúčastněným a životnímu prostředí.

Soubor Musica Gloria za dobu své existence vystupoval na mnoha mezinárodních pódiích jako jsou AMUZ (BE), BachFest Leipzig (DE), BOZAR (BE), 30CC (BE), Concertgebouw Brugge (BE), De Bijloke (BE), Internationale Telemann-Gesellschaft Magdeburg (DE), Klara (BE), Les Festivals de Wallonie (BE), MA Festival (BE), Mubafa (BE), Musica Antica (NL), Festival Trigonale (AT) a Viaggio v Itálii (IT). V posledních letech soubor kromě koncertování vydal mnoho videonahrávek na YouTube a 5 CD: Corelli & Handel: Encounters in Rome (2023), The Bachs & The Flute (2022), Faschovy hobojové koncerty. Tyto nahrávky byly poslouchány po celém světě a pozitivně přijaty mnoha posluchači, rozhlasovými stanicemi, televizními stanicemi a recenzenty (včetně prestižních ocenění 5 Diapasons, 10/10 v Luister a Disque du jour na Radio Francie).

Nele Vertommen (nar. 1999) byla fascinována starou hudbou od svých pěti let, kdy poprvé slyšela Bachovy Matoušovy pašije. Když po dvou letech hry na hoboj zjistila, že ta krásná hobojová sóla z Matoušových pašijí byla ve skutečnosti napsána pro barokní hoboj, rozhodla se stát hráčkou na barokní hoboj. Ve čtrnácti letech začala studovat barokní hoboj a v patnácti byla studentkou Královské konzervatoře v Bruselu ve třídě Marcela Ponseeleho. Po ročním studijním pobytu v Haagu, kde studovala barokní hru na hoboj a zobcovou flétnu, získala bakalářský titul s nejvyšším vyznamenáním. Po návratu do Belgie dokončila magisterské studium v Bruselu, rovněž s vyznamenáním. Za promoci obdržela cenu umělecké nadace „Horlait-Dapsens“ a brzy poté byla vybrána do jejich stejnojmenného programu „dvacet dvacátníků“. V září 2021 vyhrála první cenu na The International Telemann Competition v Magdeburgu. Společně se svým partnerem Beniaminem Paganinim vede barokní soubor Musica Gloria. Tento soubor hraje pro organizace jako BOZAR (BE), Trigonale (AT), Bachfest Leipzig (DE), AMUZ (BE), Festivals de Wallonie (BE), Concertgebouw Brugge (BE), TAM Regensburg (DE) a 30CC (BE), a dosud natočil 5 CD.

Kromě vystupování s Musica Gloria Nele pravidelně vystupuje s vynikajícími soubory jako Il Gardellino (BE), A Nocte Temporis (BE), La Chapelle Harmonique (FR), Collegium Marianum (CZ), Gli Angeli Genève (CH), Utopia Orchestra (DE) a Concerto Köln (DE).


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů