New European Strings Chamber Orchestra

New European Strings (NES) je komorní orchestr, který založil houslista a dirigent Dmitrij Sitkoveckij v květnu 1990. Sitkoveckij –⁠ inspirován svými zkušenostmi hudebníka obou polokoulí –⁠ si dal za cíl spojit kvality spojené s ruskou smyčcovou školou, jako je dokonalé zvládnutí techniky a intenzita hry, s těmi nejlepšími tradicemi ansámblové hry západního světa a důkladnou znalostí různých hudebních stylů.

NES vystupoval se světově proslulými sólisty, jako jsou Martha Argerich, Bella Davidovich, Jevgenij Kissin, Barbara Hendricks, Marcelo Alvarez, Evelyn Glennie, Sergej Nakariakov, Michael Collins, Julian Rachlin, Vadim Repin, Tabea Zimmerman, Jurij Bašmet, Lynn Harrell, Truls Mørk, David Geringas či Bobby McFerrin.

Sitkovetského více než 60 úprav velkých děl komorní hudby, od Bacha a Dohnanyiho po Stravinského a Desjatnikova, výrazně rozšířilo rozsáhlý repertoár orchestru. Album Sitkovetského úpravy Bachových Goldbergovských variací pro smyčce (Nonesuch Records) bylo přijato s nadšeným ohlasem kritiky a dostalo se na přední příčky hitparád.

NES je zakládajícím rezidenčním orchestrem Korsholmského hudebního festivalu ve Finsku, Mezinárodního festivalu v Umea ve Švédsku, Hudebního festivalu v Seattlu ve Spojených státech, „Hedvábné stezky hudby“ v Baku v Ázerbájdžánu a Festivalu toskánského slunce v italské Cortoně.

Soubor absolvoval turné po Evropě, USA a Rusku, během nichž vystoupil na prestižních pódiích, jako je vídeňský Musikverein, amsterdamský Concertgebouw, Petrohradská filharmonie, newyorská Carnegie Hall, mnichovský Herkulessaal, římské Auditorio di Santa Cecilia, luzernský KKL, Auditorium National v Madridu, Athenaeum v Bukurešti nebo Auditorium du Louvre v Paříži.

Poté, co na jaře 2020 skončila možnost vystupovat naživo, Dmitrij Sitkoveckij založil virtuální NES. Společně nahráli jeho Opus Coronavirus, Bukovinská preludia Leonida Desjatnikova a také nové transkripce Bachovy Taneční suity, které a nadšením vyslechlo více než 250 000 virtuálních posluchačů.

 


Fotogalerie

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1285 Koncertů