NFM Vratislavská filharmonie

NFM Vratislavská filharmonie je jedním z předních symfonických orchestrů na polské hudební scéně, rezidenční soubor Národního hudebního fóra ve Wrocławi v Polsku. Orchestr v posledních letech řídili mimo jiné Jacek Kaspszyk, Benjamin Shwartz, Giovanni Antonini, Andrzej Boreyko, Philippe Herreweghe, Tõnu Kaljuste, Paul McCreesh, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Diølouk Lawrence Fosterwani, Michael, Gilbert Varga, Mario Venzago a Antoni Witago. Od sezóny 2017/2018 je jejím uměleckým ředitelem Giancarlo Guerrero.

Orchestr spolupracuje s uznávanými sólisty, jako jsou Piotr Anderszewski, Yulianna Avdeeva, Radek Baborák, Seong-Jin Cho, Boris Giltburg, Kevin Kenner, Mariusz Kwiecień, Elisabeth Leonskaja, Jan Lisiecki, Marcin Masecsson, Midori, Alexei Garrick Ohlintchouk Rachlin, Sondra Radvanovsky, Nikolaj Szeps-Znaider, István Várdai a Janusz Wawrowski.

NFM Vratislavská filharmonie pravidelně vystupuje v předních koncertních sálech po celém světě. Získalo mimořádné uznání v symfonickém repertoáru 20. a 21. století a pravidelně uvádí skladby na objednávku Národního hudebního fóra. Patří mezi ně díla mimo jiné Grażyny Pstrokońské-Nawratil, Elżbiety Sikory a Pawla Mykietyna.

Orchestr se může pochlubit rozsáhlou diskografií. Jeho album se symfoniemi Arvo Pärta nahrané pod taktovkou Tõnu Kaljuste (ECM) získalo v roce 2019 Mezinárodní cenu klasické hudby. Album Hector Berlioz – Grande Messe des Morts 1837 natočené pod vedením Paula McCreeshe bylo oceněno BBC Music Magazine v roce 2012 v kategorii „Technical Excellence“. V Polsku orchestr obdržel prestižní ocenění Fryderyk 2011 (Witold Lutosławski. Opera omnia: Symfonie č. 2 a 4, dirigent Jacek Kaspszyk) a Fryderyk 2022 (Paweł Mykietyn – Violoncellový koncert č. 2, Hommage à Oskar Dawicki) četné nominace na toto ocenění.

V roce 2021 vyšlo u vydavatelství Deutsche Grammophon album NFM Wrocław Philharmonic – nahrané s Bomsori Kim pod vedením Giancarly Guerrero.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1284 Koncertů