Národní orchestr Polského rozhlasu – NOSPR

Symfonický orchestr Polského národního rozhlasu (NOSPR) působí jako vyslanec polské kultury na mezinárodní umělecké scéně. Orchestr spolupracoval s některými z největších skladatelů druhé poloviny 20. století, včetně Witolda Lutosławského, Henryka Mikołaje Góreckého a Krzysztofa Pendereckého, kteří uvedli první provedení svých děl.

NOSPR byla založena v roce 1935 ve Varšavě Grzegorzem Fitelbergem, který ji vedl až do vypuknutí druhé světové války. V roce 1945 orchestr v Katovicích oživil Witold Rowicki. V roce 1947 se funkce uměleckého ředitele ujal opět Fitelberg. Po jeho smrti v roce 1953 orchestr postupně vedli Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, opět Jacek Kaspszyk a Alexander Liebreich. V září 2000 se Joanna Wnuk-Nazarowa stala generální a programovou ředitelkou NOSPR a od září 2018 tuto funkci zastává Ewa Bogusz-Moore. V současné době je Lawrence Foster uměleckým ředitelem a šéfdirigentem NOSPR a Domingo Hindoyan hlavním hostujícím dirigentem.

Kromě nahrávek pro sbírku polského rozhlasu vydal orchestr více než 200 alb pod renomovanými nahrávacími společnostmi a získal ocenění a ocenění jako Diapason d’Or a Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie du Disque. S NOSPR vystoupilo mnoho významných dirigentů a sólistů. Orchestr cestoval a vystupoval na festivalech téměř ve všech evropských zemích, v Americe, Japonsku, Hongkongu, Číně, Austrálii, na Novém Zélandu, v Koreji a ve státech Perského zálivu. Mezi jeho četné a mezinárodně uznávané projekty patří Maraton twórczości Góreckiego [The Górecki Music Marathon], Pociąg do muzyki Kilara [The Train to Kilar’s ​​Music] a Muzyczne podróże morskie [Musical Voyages].

Od roku 2005 NOSPR pořádá Festival světových premiér – polské moderní hudby, jehož 7. ročník byl nominován na Coryphaeus Award za polskou hudbu v roce 2017 v kategorii Událost roku. V roce 2015 se orchestr rovněž ujal organizace každoročního festivalu Katowice Kultura Natura.

V roce 2018 získal orchestr cenu ICMA Special Achievement Award. V roce 2019 byl Polský národní rozhlasový symfonický orchestr pozván do Evropské organizace koncertních sálů, která sdružuje nejlepší koncertní sály v Evropě.


Fotogalerie

+2 fotografie

 

Partneři festivalu