PhilHarmonia Octet

Aktuálně nejvýraznějším reprezentantem tzv. české dechové školy – v evropském kontextu – je soubor „PhilHarmonia Octet“, hudební uskupení, které bylo založeno v roce 2007 z iniciativy Viléma Veverky a Václava Vonáška.

Charakteristickým prvkem souboru je fakt, že interpreti jsou laureáty prestižních mezinárodních soutěží, respektive absolventy zahraničního studia, kteří se dále výrazně profilují jako sóloví hráči. To je ostatně příznačné pro nejlepší světové ansámbly tohoto druhu. Bez zajímavosti není ani působení jednotlivých členů v předních evropských orchestrech, např. Berlínské Filharmonii, WDR Köln či České Filharmonii.

Cílem souboru je výrazné obohacení české hudební scény, rozšíření repertoáru a zejména pak posouvání stávajícího interpretačního standardu.

Repertoárový záběr souboru sleduje vyhraněnou interpretací proměny hudební řeči na pozadí střídání hudebních epoch a stylů, od 2. poloviny 18. století do počátku nového milénia. 

Podstatným repertoárovým pilířem je pak uvádění kompozic v rozšířeném obsazení –

  1. A. Mozart / Serenáda Es dur „Gran Partita“,  A. Dvořák / Serenáda d mol pro dechové nástroje op. 44 – a hledání další možné inspirace ve formě vhodně zvolených adaptací 
  2. P. Musorgskij / Obrázky z výstavy, G. Mahler/Chlapcův kouzelný roh, L. Janáček / Suita z opery Z mrtvého domu.

PhilHarmonia Octet je vyhledávaným ansámblem nejen na českých koncertních pódiích, zároveň se úspěšně etabluje i v zahraničí. V roce 2019 se ansámbl s úspěchem představil na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, v rámci koncertní sezóny 2020/21 na festivalech Janáček Brno, Festival Mahler Jihlava, v rámci komorní řady Symfonického orchestru hl.m. Prahy atd.

V roce 2022 bude na trh uvedena CD nahrávka písňového cyklu Gustava Mahlera “Chlapcův kouzelný roh”, ve spolupráci s německým barytonistou Peterem Schöne.

PhilHarmonia Octet:

Vilém Veverka, Monika Fürbach Boušková – hoboje

Irvin Venyš, Karel Dohnal – klarinety

Václav Vonášek, Martin Petrák – fagoty

Přemysl Vojta, Ondřej Vrabec – lesní rohy 

Petr Ries – kontrabas 

Sólista: Peter Schöne – baryton (Německo)

 

www.peterchoene.de

www.philharmonia-octet.com

 


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1277 Koncertů