Philippe Portejoie

Philippe Portejoie se narodil v roce 1956 v Noirt ve Francii. Hudební kritiky je považován za jednoho z nejlepších saxofonistů své doby. Studoval hru na saxofon na konzervatoři v Nantes u Jeana-Pierra Magnaca a ve studiu pokračoval u významného saxofonisty Daniela Deffayeta na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paříži. Je držitelem mnoha ocenění jako sólista i jako komorní hráč (Leopold Bellan, Mezinárodní soutěž UFAM, Mezinárodní soutěž komorní hudby v Paříži, Mezinárodní soutěž v Aix-les-Bains aj.). Hrál a nahrával s významnými francouzskými a zahraničními orchestry (Orchestre de Paris, Orchestre National de France, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre Colonne, Orchestre d’Ile-de-France, Orchestre de l’Opera Orchestra Toulouse, Orchestre des Pays-de-Loire, Slovenská filharmónia, Orquesta Sinfonica de Bogota aj.), pod taktovkou dirigentů jako např. Jeffrey Tate, Myu-Wung Chung, Michel Plasson, Peter Eotvös, Luciano Berio, Marek Janowski, Kurt Mazur, Marc Soustrot, Pierre Dervaux, François Carry, Xavier Delette, Sébastien Billard či Alain Crepin.

Jako sólista se představil s orchestry Orquesta Sinfonica de Bogota, Jeju Summer Band Festival v Jižní Koreji či se Slovenskou filharmonií a v roli komorního hráče spolupracoval s hudebníky jako Guy Touvron, Ariane Jacob, Henri Bok, Sylvie Hue, Christophe Roy, Xavier, Pascal Vigneron, Paul Meyer či Zemlinského kvarteto.

Své hudební aktivity dělí mezi saxofonovo-klavírní duo s Frédérique Lagarde a Big Band Clauda Bollinga. Portejoie se věnuje nejen klasické hudbě, ale i jazzové a filmové hudbě. K velikánům jazzu, se kterými hrál, patří Phil Woods, Clark Terry, Dizzy Gillespie, Stephane Grappelli, Didier Lockwood, John Faddis, Benny Bailey a další. Koncertoval v téměř všech státech Evropy, v USA, Kanadě, Maroku, Alžírsku, v Portoriku, Salvádoru, Kolumbii, Mexiku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu.

Působí také jako aranžér a skladatel a mnoho skladatelů mu věnovalo své kompozice: Roger Boutry, Pierre-Max Dubois, Lucie Robert, Trygve Madsen, Gérard Gasparian, François Rossé, Roger Lersy, Alain Margoni François Rauber, Igor Katajev, Richard Phillips, Anthony Girard, Jean-Christophe Vilain a řada další.

Philippe Portejoie je od roku 1995 profesorem hry na saxofonu na Conservatoire Regional de Paris, kde u něj studují studenti celého světa. Zároveň je od roku 1987 profesorem na CRD Evry Centre Essonne. Často vede mistrovské kurzy ve Francii i v zahraničí (Puerto Rico, Bogota, Oslo, Soul, Tchaj-Pej, Riga, Ostrava a Bratislava).

Philippe Portejoie je oficiálním hráčem Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds.


Fotogalerie

+5 fotografií
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů