Piotr Lato – klarinet

již jako student hry na klarinet získal řadu ocenění a vyznamenání v národních i mezinárodních hudebních soutěžích, mj. v roce 2002 se stal semifinalistou Mezinárodní klarinetové soutěže „Pražské jaro“ v Praze, v roce 2006 získal 3. cenu ve 4. mezinárodní soutěži komorní hudby Johannese Brahmse v Gdaňsku a nedávno 2. cenu v mezinárodní hudební soutěži MEDICI.

Jeho úspěšná a aktivní umělecká i vědecká činnost byla opakovaně oceněna řadou stipendií a ocenění, včetně: čestný odznak „Za zásluhy o polskou kulturu“ (2016), Cena Malopolského vojvodství „Ars Quaerendi“ za vynikající aktivity pro rozvoj a propagaci kultury (2019), Bronzový kříž za zásluhy (2019), Partnerství pro hudbu 2.0 (2020), Kreativní stipendium ministra kultury a národního dědictví (2020) a odznak „Honoris Gratia“ města Krakova (2021).

Zúčastnil se mnoha domácích i zahraničních festivalů, např. Velikonoční festival Ludwiga van Beethovena, Festival filmové hudby v Krakově, Hudba ve Starém Krakově, Musica Polonica Nova a Festival komorní hudby „Muzyka na Szczytach“. Natočil řadu alb, televizních a rozhlasových nahrávek pro polské a zahraniční vydavatelství, včetně: DUX, Centaur Record, Le Foxx Music, Universal Music.

Pedagogicky působí je na Střední státní hudební škole v Krakově a Władysław Żeleński. Od roku 2006 je profesně spjat s Akademií múzických umění Krzysztofa Pendereckého v Krakově, zpočátku jako asistent v klarinetové třídě. V roce 2011 získal doktorát z hudebních umění v oboru instrumentální studia a poté nastoupil na pozici odborného asistenta. V roce 2016 se habilitoval v oboru umění a od roku 2020 je vedoucím katedry dřevěných dechových nástrojů a akordeonu na Hudební akademii Krzysztofa Pendereckého v Krakově jako profesor na AMKP.

Od roku 2004 je sólo-klarinetistou Beethoven Academy Orchestra. Hostuje s mnoha orchestry a komorními soubory i sólově. Je členem správní rady Svazu polských komorních hudebníků. Je oficiálním hráčem Henri Selmer Paris, MARCA Reeds a Chedeville USA.


Fotogalerie

+4 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů